fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Pacjenci czują się oszukani

O likwidacji lecznicy rehabilitacyjnej przy ul. Dragonów pacjenci dowiedzieli się jako ostatni. Na zabiegi zapisywano ich nawet na maj. Teraz zostali na lodzie
Nasza czytelniczka, pani Krystyna od lat korzysta z pomocy rehabilitantów w przychodni przy ul. Dragonów. Dwa dni temu przyszła na umówiony wcześniej zabieg.
– Na miejscu okazało się, że placówka jest zamknięta, nie było ani jednego pracownika. Nikt nie powiedział mi, dokąd teraz powinnam się zgłosić – opowiada czytelniczka.
W takiej samej sytuacji jak nasza czytelniczka znalazło się 200 innych pacjentów. Z dnia na dzień zostali pozbawieni opieki rehabilitantów i masażystów, choć zapisy obejmowały wizyty do końca maja.
– Zostaliśmy wyrzuceni na bruk przez urzędników i dyrekcję placówki – mówią zdenerwowani. – Powinni nas uprzedzić, tak abyśmy mieli szansę na zapisanie się do innego specjalisty – narzekają.
Informacja o zamknięciu zaskoczyła nie tylko chorych. Pracownicy o likwidacji ich lecznicy dowiedzieli się kilka dni wcześniej.
– W ubiegłym tygodniu nasza dyrekcja powiedziała nam, że w piątek (22 lutego – red.) przychodzimy ostatni dzień do pracy – opowiada jeden z nich.
Dlaczego zamknięto przychodnię, w której rocznie było wykonywanych 40 tysięcy zabiegów?
– Po prostu Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał z nami umowy – wyjaśnia Wojciech Zasacki, dyrektor szpitala na Solcu, któremu podlega lecznica przy ul. Dragonów. – Urzędnicy zarzucili nam brak odpowiedniego wyposażenia i niespełnianie wymagań sanepidu – dodaje.
Nowy sprzęt, którego brak wytknął mazowiecki NFZ, łącznie kosztuje ok. 35 tys. zł. – To nie jest dużo – przyznaje dyrektor Solca. – Ale szpital jest w tragicznej sytuacji i nie ma takiej kwoty.
Wojciech Zasacki zapewnia, że pacjenci z ul. Dragonów będą przyjęci przez specjalistów dwóch pozostałych lecznic rehabilitacyjnych podległych szpitalowi na Solcu: przy ul. Mokotowskiej i Konwiktorskiej. Zadzwoniliśmy do tych placówek. W obydwu usłyszeliśmy, żeby zadzwonić za tydzień: – Wtedy z urlopów wrócą rehabilitanci z Dragonów. Na zabiegi będziemy zapisywać po ich powrocie. Po prostu mamy swoich pacjentów i nie zajmiemy się wszystkimi.
W całej Warszawie działa zaledwie kilkanaście przychodni rehabilitacyjnych. Średnio na zabiegi czeka się około trzech miesięcy. Zamknięcie lecznicy przy ul. Dragonów spowoduje, że terminy przyjęć do specjalistów przesuną się o kilka tygodni.
Urzędnicy z ratusza, któremu podlega szpital na Solcu, mają nadzieję, że placówkę uda się ponownie uruchomić na początku przyszłego roku. Pieniądze, czyli 1,8 mln zł na remont przychodni zarezerwowano w budżecie już w ubiegłym roku.
– Ale poprzedni dyrektor nie dotrzymał pewnych wymogów prawnych. Dlatego dotację musieliśmy wydać na coś innego – wyjaśnia dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Elżbieta Wierzchowska.
Inaczej przedstawia, to były szef Solca Waldemar Rybak. – Żeby rozpocząć remont, potrzebne było pozwolenie miasta, które jest właścicielem budynku. Przez pół roku bez powodzenia prosiłem panią Wierzchowską o przyspieszenie wydania zgody – twierdzi.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.sijka@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA