fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Guus Kuijer nagrodzony za książki dla dzieci

ROL
Holenderski pisarz Guus Kuijer przyjął z rąk następczyni tronu, szwedzkiej księżniczki Victorii, gigantycznych rozmiarów dyplom i nagrodę im. Astrid Lindgren w wysokości 5 milionów koron.
Nagroda im. Astrid Lindgren (ALMA) przyznawana jest od dziesięciu lat autorom książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorom oraz osobom zachęcającym do pisania dla najmłodszych w duchu wybitnej Szwedki.
Uhonorowany w tym roku Guus Kuijer podczas uroczystości w sztokholmskiej Filharmonii opowiedział publiczności, jak zareagował na wiadomość o nagrodzie. Telefon do Holendra wykonał w tej sprawie przewodniczący jury ALMA.
Guus Kuijer podczas krótkiej rozmowy oznajmił, że czuje się niezwykle zaszczycony honorami, ale wybiera się właśnie do dentysty. Na ceremonii, gdzie obecna była także minister kultury Lena Adelsohn Liljeroth, ostrzegł, by nigdy nie lekceważyć wizyt u dentysty. „Ten bowiem może się rozzłościć i zrobić ci krzywdę" – mówił Kuijer.
W wygłoszonej mowie wspomniał też historię, którą usłyszał od pewnego chłopca. „Dla mnie czytanie jest jak skok na bungee w mojej głowie" – cytował dziecko. Dlatego wybitny pisarz życzył wszystkich publiczności jak najwięcej takich  skoków przez całe życie.
Jury ALMA przyznanie nagrody 69-letniemu Holendrowi argumentowało tym, że „spojrzeniem wolnym od przesądów i intelektualną ostrością przedstawia problematykę nowoczesnego społeczeństwa i ważne kwestie życiowe. W jego książkach szacunek dla dziecka jest na równie oczywisty jak zdystansowanie się od braku tolerancji i ucisku".
Guus Kuijer urodził się i dorastał w Amsterdamie. Pracował przez sześć lat  jako nauczyciel w szkole podstawowej, aż do wydania swojej pierwszej powieści w 1973 roku. Wówczas całkowicie poświęcił się pisarstwu. W swojej twórczości nie waha się podejmować tematy trudne, właściwe literaturze dla dorosłych, jak używanie narkotyków, religijny fanatyzm i znęcanie się nad innymi.
Autor sam przyznaje że na początku był sceptyczny w stosunku do powieści Lindgren „Bracia Lwie Serce". Zastanawiał się, czy smutna w tonie książka o śmierci, może być rzeczywiście przeznaczona dla najmłodszej publiczności.
W swoim debiucie „Met de poppen gooien" sam ukazał jednak silną i otwartą bohaterkę. Książka stanowiła pierwszą z serii pięciu o dziewięcioletniej Medelief . Dziewczynka próbuje się dowiedzieć, dlaczego nikt nie darzy sympatią jej babci. Babcia okazuje się
Kobietą, która nigdy nie dostosowywała się do konwencji i tradycyjnej roli matki oraz żony.
Prawdziwy przełom w twórczości Kuijera to seria książek o Polleke, które powstawały w latach 1999- 2001. Autor porusza w nich takie tematy jak etniczne antagonizmy, kwestie narkotyków i nowe konstelacje rodziny, w ramach których poruszane są również kwestie homoseksualizmu.
Mimo ogromnych sukcesów na polu literatury dla dzieci i młodzieży Kuijer od kilku lat poświęca się literaturze dla dorosłych. - Od kiedy w Holandii zamordowano reżysera filmowego Theo van Gogha piszę o religijnym fundamentalizmie - dla dorosłych. Nie chcę bowiem sprawiać kłopotu dzieciom tak poważnym tematem – stwierdził autor.
Guus Kuijer otrzymał wiele nagród, jest dwukrotnym laureatem Deutsche Jugendliteraturpreis  i czterokrotnym największego holenderskiego wyróżnienia Gouden Griffel.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA