fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Lawiny na obrazkach - nowe oznaczenie zagrożenia lawinowego w górach

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt rozporządzenia określający stopnie zagrożenia lawinowego oraz odpowiadające im zalecenia dla osób przebywających w górach i na stokach narciarskich
Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Stopień zagrożenia lawinowego w górach będzie teraz opisany także symbolami graficznymi - wynika z nowego rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt rozporządzenia określający stopnie zagrożenia lawinowego oraz odpowiadające im zalecenia dla osób przebywających w górach i na stokach narciarskich.
Aktualnym pięciu stopniom zagrożenia lawinowego będzie przypisany dany symbol sygnalizujący zagrożenie zejścia lawiny od poziomu niskiego do bardzo wysokiego. W tym celu sięgnięto po europejską skalę obrazującą stopnie zagrożenia lawinowego, która już obowiązuje m.in. w Austrii, Słowacji czy w Czechach.
W nowym projekcie rozporządzenia znalazły się symbole określające stopień zagrożenia lawinowego. Jest to nowość, ponieważ dotąd takich formalnie obowiązujących symboli obrazujących poziom zagrożenia lawinowego w górach oraz na stokach narciarskich nie było.
Przy czwartym oraz piątym stopniu zagrożenia lawinami symbol został oznaczony kolorem czerwonym, trzeci stopień zagrożenia ma kolor pomarańczowy, umiarkowany drugi stopień został oznakowany kolorem żółtym, a niski kolorem zielonym.
Nie zmieniła się natomiast skala stopni zagrożenia lawinowego. Aktualnie – i w projekcie rozporządzenia - jest pięć stopni zagrożenia: niski (pierwszy stopień zagrożenia), umiarkowany (drugi stopień), znaczny (trzeci stopień), wysoki (przedostatni stopień na skali zagrożenia zejścia lawinowego) oraz bardzo wysoki (ostatni, piąty na skali zagrożenia). Każdy stopień definiuje stabilność pokrywy śnieżnej oraz prawdopodobieństwo powstania lawiny. Przejście pomiędzy kolejnymi stopniami zagrożenia lawinowego zależy od różnych powiązanych ze sobą czynników, takich jak m.in. niestabilność pokrywy śnieżnej, warunki atmosferyczne.
Poszczególnym stopniom zagrożenia lawinowego odpowiadają zalecenia dla osób przemieszczających się w górach. Sklasyfikowano m.in. wielkość lawin mających wpływ na stopień zagrożenia dla osób przebywających w górach i na stokach narciarskich.
Zgodnie z projektem rozporządzenia przepisy powinny wejść w życie jeszcze w tym roku.
Dotąd kwestie te były uregulowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.
Czytaj także w serwisie:
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA