fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Orzecznictwo

Przesyłanie wiadomości dla banków z VAT

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że usługi świadczone przez SWIFT nie są zwolnione z podatku
- Ten wyrok to bardzo złe wieści dla branży finansowej, gdyż wszystkie banki płacą za usługę SWIFT, a do tej pory była ona traktowana jako usługa finansowa zwolniona z podatku - mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i wspólnicy.
SWIFT to belgijska spółdzielnia, należąca łącznie do ponad dwóch tysięcy instytucji finansowych z ponad dwustu państw.
System telekomunikacyjny zarządzany przez SWIFT umożliwia m.in. zlecanie i otrzymywanie przelewów i jest wykorzystywany m.in. przez banki i domy maklerskie, czyli podmioty których główna działalność (usługi finansowe) jest zwolniona z VAT na podstawie dyrektywy unijnej.
Trybunał rozpatrujący skierowane przez szwedzki sąd pytanie prejudycjalne uznał 28 czerwca, że na gruncie dyrektywy o VAT zwolnienie nie przysługuje, gdyż działalność SWIFT - ogranicza się do aspektów technicznych i nie obejmuje specyficznych i istotnych elementów operacji finansowych.
To stanowisko przeciwne do tego, które zajmowały do tej pory polskie organy podatkowe i sądy.
- Przepisy o zwolnieniu z podatku usług finansowych są dość ogólne. Nie wiadomo więc czy fiskus inspirowany orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE nie zmieni interpretacji - ostrzega Joanna Rudzka.
Zobacz więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA