fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Kancelarie prawniczse wierzą w stabilny rozwój

Krajowa Rada Radców Prawnych chce uproszczenia przepisów podatkowych
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Sytuację gospodarczą dobrze ilustruje rodzaj spraw, jakie przedsiębiorcy zlecają do obsługi kancelariom
Jeśli prawnicy zajmują się upadłościami, procesami gospodarczymi, windykacją, to znaczy, że gospodarka jest w kryzysie. Obsługa transakcji przejęć przedsiębiorstw, operacji finansowych czy inwestycji to dowód na hossę.
Ostatni sondaż WK Index (którego wyniki omówiliśmy we wczorajszej „Rz")  przeprowadzony wśród prawników z kancelarii zajmujących się obsługą biznesu pokazuje, iż Polska jest w sytuacji pokryzysowej, ale też że osłabienie koniunktury ekonomicznej nie było zbyt dotkliwe w porównaniu z perturbacjami na świecie.
Mówili o tym menedżerowie oraz prawnicy podczas wczorajszej dyskusji po ogłoszeniu wyników dziesiątej edycji badania organizowanego od pięciu lat przez wydawnictwo Wolters Kluwer.
– Deklarowany przez uczestników sondażu przyrost spraw sądowych, upadłościowych i windykacyjnych świadczy o tym, że kryzys dotknął gospodarki, choć pewnie mniej biznesu prawniczego, który przecież korzystał też na obsłudze tych spraw – stwierdził Wojciech Kocot z kancelarii Barylski Olszewski Brzozowski. Zdaniem Beaty Gessel z kancelarii Gessel, jeśli prawnicy bardziej zajmują się fuzjami niż procesami sądowymi, to znak, że z gospodarką jest lepiej.
– W 2010 r. wzrosła liczba przejęć przedsiębiorstw, a w 2011 r. może być jeszcze lepiej – mówiła. Zwróciła też uwagę na stabilny poziom obrotów kancelarii i niższe marże. – Ceny na usługi prawnicze spadają – stwierdziła. – Przyczyną są oczekiwania przedsiębiorstw, które ograniczają koszty, i rosnąca konkurencja wśród prawników, których na rynku jest coraz więcej.
Z sondażu wynika, że poszukiwani są prawnicy spoza korporacji – podkreślała Iwona Mirosz z kancelarii Bird & Bird.
Według Wojciecha Kocota obniżanie kosztów oznacza m.in. przejście ze stawek godzinowych dla prawników na ryczałtowe.
– Taki kurs na inne metody rozliczania pracy kancelarii zewnętrznych przyjmuje każde przedsiębiorstwo – mówił Waldemar Koper, prawnik Kompanii Piwowarskiej.
Potwierdził to Robert Sababady z firmy Aster Biznes, mówiąc, że stawki godzinowe są nienormalne w realiach gospodarki.
– Nasza firma płaci prawnikom ryczałtem, ewentualnie dodatkowe wynagrodzenie za projekt czy korzystny wynik sprawy. Po prostu mamy roczny budżet, który określa, ile możemy wydać na obsługę prawną – wyjaśniał.
Czytaj też artykuł:
Zobacz więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA