fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Stopy procentowe bez zmian

Bloomberg
Decyzje Banku Anglii i EBC dotyczące utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie nie wpłynęły na rynek akcji
Sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od przeceny głównych indeksów cenowych. WIG20 stracił na otwarciu 27 punktów, czyli 0,96 procent. Przecena wynikała m.in. z niskiego otwarcia akcji PZU, które traciły 5,1 procent po informacji rządu dotyczącej wystawienia na sprzedaż 10 proc. udziałów w PZU o wartości 840 mln euro. Spadek WIG20 wynikał także z paniki na chińskim parkiecie, gdzie Shanghai B-Shares zniżkował o 7,9 procent.
Indeksy małych i średnich spółek, mimo, iż na początku handlu były mocniejsze względem indeksu szerokiego rynku, to z czasem traciły podobnie do WIG20. W pierwszej połowie sesji WIG20 był najsłabszym indeksem w Europie.
Z kolei druga połowa handlu przyniosła umiarkowaną poprawę nastrojów, bo WIG20 stracił na zamknięciu tylko 0,43 procent, ale PZU 3,76 procent.
Obrót na szerokim rynku sięgnął 1,7 mld zł, z czego aż 85 procent przypadło na WIG20. Do najpłynniejszych spółek zaliczały się PZU z obrotem 613 mln zł i TPSA z obrotem 175 mln zł.
Inwestorzy poznali decyzję Banku Anglii, który utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie – główna 0,5 procent, co było zgodne z oczekiwaniami ankietowanych analityków. Podobnie postąpił Europejskie Bank Centralny, tzn. utrzymał stopę referencyjną na poziomie 1,25 procent, czego oczekiwali inwestorzy.
Jednak w tym przypadku EBC zasygnalizował możliwą podwyżkę stóp już w lipcu. Prezes EBC powiedział, że najnowsze dane potwierdzają "utrzymywanie się tendencji zwyżkowej inflacji", dlatego wzmożona czujność jest uzasadniona.
Inwestorzy dowiedzieli się z nieoficjalnych źródeł, że wysokość kolejnej pożyczki dla Grecji mogłaby wynieść 45 mld euro. Środki zostałyby udzielone w ramach najnowszego trzyletniego planu, mającego na celu uniknięcie bankructwa kraju. Z drugiej strony Jean-Claude Juncker, który przewodzi grupie ministrów finansów strefy euro, powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby podać konkretne kwoty na nowy pakiet pomocy dla Grecji.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA