fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Wszyscy mają te same obowiązki wobec fiskusa

Pojawienie się kas fiskalnych zdaniem niektórych adwokatów może uzasadnić wzrost cen ich usług
Adwokaci i radcowie prawni obsługujący klientów indywidualnych, którzy w 2010 r. przekroczyli 40 tys. zł obrotu (to pewnie będzie ok. 100 proc. wszystkich), długi weekend musieli poświęcić na zainstalowanie kas w swoich kancelariach i naukę ich obsługi.

Paragony i faktury

Część prawników sceptycznie  przyjęła decyzję, która nakłada na nich dodatkową pracę. Uważają, że zarobią na tym głównie producenci kas. Niektórzy, zwłaszcza ci, co obsługują przede wszystkim przedsiębiorców i wystawianie klientom faktur jest dla nich standardem, nie przejmują się wydawaniem kwitków kasowych i raportowaniem sprzedaży na wypadek kontroli skarbowych. Uważają, że przejrzystość rozliczeń jest ważna, a wszyscy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, powinni być traktowani jednakowo przez fiskusa.
– To dobra decyzja – ocenia adwokat warszawski Krzysztof Stępiński. – Chociaż mnie taka kasa nie jest potrzebna. Nie biorę od klientów gotówki, rozliczam się za pomocą faktur i przelewów bankowych.
Podobnie działa Andrzej Michałowski, inny stołeczny adwokat:
– W naszej kancelarii zawsze wystawialiśmy faktury, także osobom fizycznym, więc kasa została potraktowana jako obowiązkowy gadżet – wyjaśnia.

Ceny i wizerunek

Czy kasy w kancelariach doprowadzą do wzrostu dochodów podatkowych budżetu? W to adwokaci raczej nie wierzą.
– Liczba tych, którzy nie dokumentowali przychodu, zapewne zmaleje bezpośrednio po wprowadzeniu kas, ale czy na stałe, to będzie zależało od skuteczności sankcji – uważa Andrzej Michałowski. – Bez nich sytuacja wróci do normy, którą jest rzetelna większość i nieformalny margines.
Zdaniem Dariusza Wojnara, adwokata z Łodzi, kasy to tylko dodatkowe obowiązki, których należy skrupulatnie przestrzegać.
– Za kilka miesięcy przywykniemy i do tej uciążliwości – twierdzi.
–  Poza zarobkami producentów kas trudno dostrzec plusy dla gospodarki. Jeżeli nawet jakiś procent rozliczeń z klientami zostanie teraz „ujawniony", to o ten sam procent wzrośnie cena usługi – przewiduje Jakub Jacyna, adwokat z Warszawy.
Adwokat Bartosz Grohman nie sądzi, aby ceny usług wzrosły z powodu kas fiskalnych. Nie spodziewa się też, że zyska na nich budżet.
– W kancelariach z pewnością będzie początkowo zamieszanie – przyznaje.
Adwokat Rafał Dębowski spodziewa się z kolei podwyższenia cen.
– Wystawienie paragonu wiąże się z koniecznością pobrania wynagrodzenia. Zmaleje więc liczba nieodpłatnych porad prawnych – tłumaczy.
Na pozytyw wskazuje Krzysztof Stępiński:
– Nie jestem przekonany, czy i o ile dochody budżetu wzrosną, ale na pewno przejrzystość rozliczeń z klientami może poprawić społeczny wizerunek prawników.
Podobnie ocenia rzecz Andrzej Michałowski. Jego zdaniem stosowanie kas obniży ciśnienie społeczne, bo zapewne okaże się, że przychody nie są na miarę wyobrażeń opinii publicznej.
Podstawa prawna:
Czytaj też artykuł:
Zobacz więcej w serwisie:
Bezpłatne szkolenia
Małopolskie urzędy skarbowe organizują bezpłatne szkolenia na temat:
Kasy fiskalne dla lekarzy i prawników
Data: 9 maja 2011 r. (pon.) o godz. 16:00 (ok. 2h)
Miejsce: US Wieliczka Wieliczka, ul. Zamkowa 2, sala nr 300, III piętro
Data: 13 maja 2011 r. (pt.) godz. 10:00 (ok. 2h)
Miejsce: I US Tarnów Tarnów, ul. Lwowska 72-96A, seg. C, sala 301, III piętro
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA