fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Sauter czyli jeden z dziesięciu

Kadr z filmu „Za płotem”
materiały prasowe
„Za płotem” – nakręcony pięć lat temu, dokumentalny debiut Marcina Sautera, znalazł się na liście dziesięciu najlepszych filmów krótkometrażowych ostatnich lat, promowanych przez L’Agence du Court Metrage we Francji.
Obraz Sautera to do dziś jeden z najczęściej pokazywanych za granicą produkcji, jakie powstały w ramach Kursu Dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Ten krótki, zaledwie dwunastominutowy film rozpoczął swoją karierę nagrodą za najlepsze zdjęcia na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2005 r. W tym samym roku, odniósł wielki sukces we Francji na festiwalu Cinéma du Réel w Paryżu, zdobywając Grand Prix w kategorii krótkiego metrażu.
– Być może właśnie dlatego Francuzi szczególnie upodobali sobie film Sautera, który pozwala oderwać się od codzienności i przenosi nas w beztroskie czasy dzieciństwa, wiecznych wakacji i gorącego lata; kiedy wszystko było na wyciągnięcie ręki, czekało wiele rzeczy do odkrycia, wiele historii do poznania, a każdy dzień zdawał się nie mieć końca – tłumaczy Adam Ślesicki ze szkoły Wajdy.
Od 2010 r. przez następne trzy lata „Za płotem” będzie promowane przez francuską L’Agence du Court Metrage w programie złożonym z dziesięciu najlepszych dokumentów krótkometrażowych ostatnich lat pod wspólną nazwą: CROSSING BORDER / A LA FRONTIERE. Pozostałe filmy pochodzą z: Portugalii („Cold Water”,Teresa Villaverde), Wielkiej Brytanii – „Magnetic North” Mirandy Pennell) oraz „1977" (Peque Varela), Włoch („Muto”, Blu), Belgii („Papillon d’Amour”,Nicolas Provost), Estonii („Kleit”, Mari-Liis Bassovskaja & Jelena Girlin), Niemiec („Mammal”, Astrid Rieger), Chorwacji („Ona Koja Mjeri”, „She who measures”, Veljko Popovic) i Czech („Plivnuti Polibkem”, „Spit Kiss”, Milos Tomic)
L’Agence du Court Metrage we Francji istnieje od 1983 roku. Została założona przez grupę profesjonalistów – reżyserów, producentów i dystrybutorów, mającą na celu udoskonalenie niepewnego dotąd rynku filmów krótkometrażowych. Promując i dbając o rozwój przemysłu krótkometrażowego we Francji, agencja stara się, aby projekty przez nich sygnowane były „rozpoznawane jako dzieła sztuki, w prawdziwym tych słów znaczeniu”. Jej podstawowym zadaniem jest połączenie światów twórców i dystrybutorów.
Marcin Sauter (rocznik 1971) ukończył Kurs Dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Wcześniej studiował fotografię na PWSFTviT w Łodzi i pracował jako fotoreporter. Razem z Maciejem Cuske zrealizował godzinną fabułę pt. „I co wy na to, Gałuszko?” (2001). Zadebiutował w dokumencie, nagradzanym filmem "Za płotem". Za kolejny film, "Kino objazdowe" (2005), otrzymał nagrodę Srebrnego Lajkonika na 46. Krakowskim Festiwalu.
W ramach projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie" zrealizował film "Pierwszy dzień" (2007), który zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach min. DocLisboa i OneWorld w Pradze. Jest współtwórcą Zespołu Filmowego Paladino, grupy młodych, twórczych dokumentalistów, związanych ze Szkołą Wajdy, z którymi zrealizował m.in. dokument: "Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!" (2008; prod. Szkoła Wajdy i Telekomunikacja Polska), który zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Sztuki Europejskiej Arts & Film w Pradze. W 2009 roku Sauter zrealizował dokument fabularyzowany „Na północ od Kalabrii”, wyprodukowany przez Studio Munka i Szkołę Wajdy.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA