fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Nie ma to jak życie w Vancouver

Kanadyjskie miasta zdominowały zestawienie EIU. Oprócz zwycięskiego Vancouver w pierwszej piątce znalazły się jeszcze dwa – Toronto i Calgary.
AP
Najlepiej mieszka się w miastach australijskich i kanadyjskich – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit
Zwycięzcą rankingu miast, w których żyje się najlepiej, zostało kanadyjskie Vancouver, zdobywając 98 pkt na 100 możliwych.
Kanadyjskie miasta zdominowały zestawienie EIU. W pierwszej piątce znalazły się aż trzy – w tym Toronto i Calgary. Niewiele gorzej wypadła Australia – z czterema miastami w czołowej dziesiątce – Melbourne (3.), Sydney (7.), Perth (8.) i Adelajdą (9.). Elitę uzupełniają Wiedeń (2.), Helsinki (6.) i Auckland (10.).
Goszczące tegoroczną olimpiadę zimową Vancouver zwyciężyło dzięki doskonałej infrastrukturze i niskiej przestępczości. Sami mieszkańcy uważają swój standard życia za wysoki.
„Igrzyska olimpijskie przyczyniły się do wysokich ocen Vancouver pod względem oferty kulturalnej i imprez sportowych” – napisał autor raportu Jon Copestake.
Warszawa znalazła się na 71. miejscu z 78,2 pkt. To oznacza – według autorów rankingu – że na co dzień życie jest całkiem wygodne, choć niektóre dziedziny mogą stwarzać problemy. Tymi problemami są w przypadku Warszawy ochrona zdrowia, infrastruktura oraz – w mniejszym stopniu – dostęp do oświaty. Najwyżej zostały ocenione środowisko oraz dostęp do dóbr kulturalnych i bezpieczeństwo.
EIU podkreśla przy tym, że stolica Polski wypada dość dobrze we wszystkich obszarach ważnych dla kibiców, którzy przyjadą na Euro 2012. Współgospodarz Euro 2012, Kijów, zajął dopiero 91. miejsce. W stolicy Ukrainy najbardziej szwankuje infrastruktura i zapewnienie bezpieczeństwa, natomiast bije Warszawę na głowę w dostępie do oświaty.
Nadal jednak stolica Polski jest mniej przyjazna niż Budapeszt (55. miejsce), Praga (60.), Bratysława (65.), Petersburg (68.). O oczko wyprzedza Warszawę również Moskwa, która zajmuje 70. miejsce. Analitycy Economist Intelligence Unit wyodrębnili też podranking, w którym znalazły się metropolie goszczące w najbliższym czasie imprezy sportowe. Najgorzej wypada Johannesburg, gdzie latem odbędą się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Miasto słynie z wysokiej przestępczości, ale swoją pozycję w rankingu wyraźnie nadrabia ofertą kulturalną i turystyczną. W sumie jedno z największych miast Afryki znalazło się na odległym 92. miejscu.
Udokumentowaną wysoką przestępczość Johannesburg nadrabia w innych kategoriach, co daje mu pierwsze miejsce wśród miast subsaharyjskiej części Afryki” – podkreślił Jon Copestake.
Ranking zamykają: Teheran i Dakar (po 48,3 pkt), Kolombo, Katmandu, Duala, Karaczi, Lagos, Port Moresby, Algier, Dhaka i Harare (37,5).
W sumie sklasyfikowano 140 miast. Średnią jakość życia w miastach na całym świecie oceniono na 76 pkt.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA