fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Muzeum może być hitem

Rock'n'Roll Hall of Fame ożywiło poprzemysłową dzielnicę Cleveland. Od 1995 r. odwiedziło obiekt 7 mln turystów
Rock'n'Roll of Fame
Festiwal Opolski odbędzie się ostatni raz w obecnym amfiteatrze. Nowy ruszy w 2011 r. wraz z Muzeum Polskiej Piosenki.
O kształcie ekspozycji zadecyduje konkurs, dlatego dyrektor muzeum Małgorzata Klasicka, nękana pytaniami o szczegóły, prosi o cierpliwość.
Zapytaliśmy Wojciecha Młynarskiego i Marylę Rodowicz, co musi znaleźć się w projektowanej placówce.
– Muzeum na pewno powinno prezentować powojenną historię polskiej piosenki, przypomnieć najwybitniejszych piosenkarzy i kompozytorów, którzy ją tworzyli – powiedział Wojciech Młynarski. – Nie może zabraknąć Władysława Szpilmana, Marii Koterbskiej, Mieczysława Fogga. Trzeba udokumentować ich działalność – nutami, piosenkami, obrazem. Wydaje mi się, że warto przyjąć chronologiczną zasadę tworzenia ekspozycji i dojść do współczesności, przypominając kolejne opolskie festiwale.
– Poza nagraniami, filmami i nutami w Muzeum Polskiej Piosenki warto pokazać kostiumy związane z najważniejszymi muzycznymi wydarzeniami – mówi Maryla Rodowicz. – Jeśli będzie potrzeba, mogę czasowo udostępnić moje, które przechowuję w specjalnie do tego przeznaczonej 70-metrowej garderobie. Myślę, że takie pamiątki zbierają również koleżanki i koledzy.
Muzea poświęcone muzyce pop, powstają odkąd zaczęło się mówić o klasykach rocka. Wszystko zaczęło się od zbierania pamiątek po gwiazdach rocka, które prywatni kolekcjonerzy skupowali na aukcjach. Gdy gitary, nuty i kostiumy zaczęły osiągać zawrotne ceny – pojawiły się pierwsze publiczne miejsca, gdzie można oglądać memorabilia związane z najsłynniejszymi muzykami pop.
W sieci Hard Rock Cafe stały się magnesem przyciągającym klientów. Do jednej z najlepiej wyposażonych restauracji należy warszawska. Można w niej oglądać m.in. przedmioty związane z twórczością The Beatles, Hendriksa, Joplin, ale także polskich gwiazd –na przykład koszulę Roberta Gawlińskiego.
Najbardziej prestiżową placówką jest jednak Rock And Roll Hall of Fame zarządzane przez stworzoną specjalnie do tego fundację ([link=http://www.rockhall.com/" "target=_blank]www.rockhall.com[/link]). Ogłosiła ona konkurs na budowę siedziby, a najskuteczniejsze okazały się władze Cleveland, które zebrały na ten cel aż 65 mln dolarów.
W otwarciu obiektu w 1995 r. wzięła udział Yoko Ono. Dziś kolekcja mieści się na siedmiu piętrach. Część rekwizytów jest wypożyczana od gwiazd. Największą, dosłownie, atrakcję stanowią trabanty tworzące niegdyś scenografię "Zoo TV Tour" U2.
Stałą wystawę uzupełniają czasowe. Obecnie hitem jest ekspozycja prezentująca karierę Bruce'a Springsteena. Można obejrzeć m.in. gitarę, na której nagrał album "Born in the U. S. A", a także samochód Cheevrolette Corvette, model z 1960 r., kupiony za pieniądze zarobione na sprzedaży płyty.
Muzeum jest tak dużą atrakcją turystyczną Ameryki, od 1995 r. odwiedziło je 7 mln zwiedzających, że doszło do sporu między Cleveland a Nowym Jorkiem o prawo do organizacji corocznych gal towarzyszących wprowadzeniu największych gwiazd do Rock And Roll Hall of Fame.
Do najnowocześniejszych obiektów należy The Grammy Museum w Los Angeles ([link=http://www.grammymuseum.org/" "target=_blank]www.grammymuseum.org[/link]). Jego największym atutem są interaktywne, dotykowe ekrany. Umożliwiają zwiedzającym samodzielny dostęp do interesujących ich prezentacji. W podobny sposób poznaje się kulisy produkcji nagrań. Do obejrzenia są kostiumy, które nosili na galach Grammy Kanye West, Jennifer Lopez czy Beyonce.
Atrakcją Memphis jest legendarne Sun Studio, gdzie nagrano pierwszy rockandrollowy singel "Rocket 88". Można w nim posłuchać próbnych wersji przebojów Presleya, Orbisona, także U2, którzy oddali tu hołd pierwszym gwiazdom rocka, nagrywając album "Rattle and Hum" ([link=http://www.sunrecords.com/]www.sunrecords.com[/link]).
Rock'n'Soul Museum, działające również w Memphis ([link=http://www.memphisrocknsoul.org/home.htm" "target=_blank]www.memphisrocknsoul.org[/link]) reklamuje się trzystuminutową ścieżką dźwiękową, której można wysłuchać dzięki zdalnie sterowanemu przewodnikowi. Opis tłumaczy społeczne i ekonomiczne podstawy narodzin muzyki soul i rocka. Ilustracją są fragmenty najważniejszych piosenek z lat 1930 – 1970.
Stało się już zwyczajem, że muzyczne muzea znajdują hojnych sponsorów w postaci gwiazd. The Delta Blues Museum wsparł tysiącami dolarów Billy Gibbons z ZZ TOP. Patronem John Lennon Museum w Japonii jest Yoko Ono.
Opole ma skąd brać przykład. Oby nie zmarnowało bezprecedensowej okazji do przyciągnięcia tysięcy turystów – nie tylko podczas festiwalu, ale także w ciągu całego roku.
[ramka]Gwiazdy Opola
Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się 12 – 14 czerwca. Pierwszego dnia zaplanowany jest konkurs Premiery, w którym wezmą udział m.in. Stanisława Celińska & Los Locos, Marek Jackowski & Goodboys, Maciej Maleńczuk, Pinnawela (Paulina Przybysz), Rezerwat, K.A.S.A., Ryszard Rynkowski i Anna Wyszkoni. W związku z tym, że organizatorzy zdecydowali się na użycie półplaybacku – z występu zrezygnowali Urszula i Bracia. W piątek można będzie obejrzeć Debiuty, a także program "Gwiazdorskie Towarzystwo MuzycznoWokalne" z najpopularniejszymi polskimi aktorami. 13 czerwca transmisję rozpoczną Superjedynki, a zakończy Kabareton prowadzony przez Paranienormalnych.
Niedziela, 14 czerwca, w całości będzie poświęcona Superduetom. Gwiazdy młodego pokolenia wystąpią z utytułowanymi artystami. Szczegóły na [link=http://www.tvp.pl/rozrywka/festiwale-i-koncerty/opole-2009" "target=_blank]www.tvp.pl[/link].[/ramka]
Więcej informacji: [link=http://www.muzeumpiosenki.pl]www.muzeumpiosenki.pl[/link]
 
 
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA