fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Nie zapłacisz czynszu, nie dostaniesz kredytu

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Najemcy lokali użytkowych w warszawskich dzielnicach Praga-Południe i Żoliborz muszą spłacić długi. W przeciwnym razie mogą nie dostać kredytu albo telefonu komórkowego
Żoliborz i Praga-Południe podpisały wczoraj umowę z InfoMonitorem Biurem Informacji Gospodarczej. Dzięki niej przedsiębiorcy zalegający z opłatami w lokalach użytkowych dzielnic trafią do Centralnej Ewidencji Dłużników.
– Mają do niej dostęp banki, firmy telekomunikacyjne, biura leasingowe, telewizje kablowe – wylicza rzecznik prasowy InfoMonitora Lidia Roman. – Może się więc okazać, że dłużnik nie kupi telefonu komórkowego, nie dostanie kredytu lub bank udzieli go na mniej korzystnych warunkach.
Południowopraski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami zarządza 1,1 tysiąca lokali użytkowych. Urzędnicy wyliczyli, że ich dług wynosi 4,6 mln zł. Ponad 40 przedsiębiorców ma zadłużenie dwukrotnie przewyższające miesięczny czynsz.
– Mam nadzieję, że znalezienie się w ewidencji dłużników i związane z tym konsekwencje będą argumentem za spłatą należności – mówi Jerzy Łuszczyk z działu windykacji ZGN Praga-Południe.
Na Żoliborzu dług wprawdzie wynosi tylko 1,3 mln zł, ale z opłatami zalega jedna trzecia ze 180 przedsiębiorców. – Brakowało nam skutecznych narzędzi do ściągania długu – przyznaje zastępca dyrektora żoliborskiego ZGN Danuta Giedrys. – Może teraz odzyskamy chociaż część pieniędzy.
InfoMonitor prowadzi rozmowy z kolejnymi dzielnicami: Mokotowem i Bemowem.
– Z doświadczenia wiemy, że zazwyczaj już wysłanie przez nas wezwania do zapłaty skutkuje oddaniem pieniędzy – mówi rzecznik. – Nie musimy nawet uciekać się do wpisania do ewidencji.
Do rejestru długów może trafić osoba, która zalega z płatnością minimum 500 zł, a od terminu jej uregulowania minęło 60 dni.
[i]Czytaj też w [link=http://www.zw.com.pl/artykul/13,355412_Nie_zaplacisz_czynszu__nie_dostaniesz_kredytu.html]Życiu Warszawy[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA