fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kamerą w sklepikarzy

Czy klienci kupujący alkohol będą nagrywani?
Fotorzepa, MW Michał Walczak
Krajowa Izba Gospodarcza o propozycji monitoringu sklepów z alkoholem: nie stosujmy odpowiedzialności zbiorowej
Łamanie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim przez nieuczciwych sprzedawców nie może być powodem do pociągania do odpowiedzialności zbiorowej wszystkich placówek handlowych sprzedających alkohol – uważa Krajowa Izba Gospodarcza, która negatywnie ocenia przedstawioną przez Komisję „Przyjazne Państwo” do konsultacji propozycję nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Chodzi o zapisy wprowadzające obowiązek nagrywania i archiwizacji wszystkich transakcji zawieranych w sklepach monopolowych. Według proponowanych rozwiązań w takich punktach będą musiały zostać zamontowane kamery umożliwiające identyfikację zarówno osoby sprzedającej jaki i nabywcy. Urządzenie będzie musiało m.in. podawać datę i godzinę sprzedaży, posiadać zabezpieczenia uniemożliwiające ingerencję osób nieuprawnionych, być uruchamiane i zatrzymywane bez konieczności ingerencji w proces rejestracji. - Ta propozycja stanowić będzie poważne obciążenie finansowe szczególnie małych sklepów - argumentuje Piotr Jaworski, ekspert KIG.
Inicjatorem zmian jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Z jednej strony chcemy chronić młodych ludzi przed łatwym dostępem do alkoholu, a z drugiej sprzedawców, który mieliby jeszcze jeden powód, by unikać sprzedaży takich napojów nieletnim. To bardzo cenna inicjatywa - zapewnia dyrektor agencji Krzysztof Brzózka.
Jak ustaliła "Rz" projekt budził wiele wątpliwości wśród członków komisji "Przyjazne państwo". - Długo debatowaliśmy na ten temat, a ja osobiście byłem jemu przeciwny - przyznaje "Rz" członek komisji poseł Michał Marcinkiewicz (PO). Chodzi głównie o koszty zakupu sprzętu, które mogą sięgać kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. - Taki wydatek mógłby okazać się zabójczy dla niewielkich wiejskich lub osiedlowych sklepików - uważa poseł Marcinkiewicz. I dodaje: - Projekt przekazaliśmy do konsultacji i dopiero po ich zakończeniu podejmiemy decyzję czy i w jakim kształcie przekazać projekt do Sejmu.
Z ustaleń "Rz" wynika, że Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozważa dofinansowanie zakupu sprzętu potrzebnego do monitoringu sklepów z alkoholem.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA