fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Po becikowe tylko z zaświadczeniem

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Już wkrótce ciężarne będą mogły odbierać zaświadczenie potwierdzające fakt pozostawania pod opieką lekarza. Bez niego gmina nie wypłaci tysiąca złotych dodatku za urodzenie dziecka
Resort zdrowia przygotował projekt rozporządzenia w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży.
W dokumencie tym znajduje się załącznik wzoru zaświadczenia, jaki będzie musiała okazać osoba ubiegająca się o tzw. becikowe. Obecnie do otrzymania tego świadczenia wystarczy akt urodzenia dziecka. Natomiast obojętny jest fakt, czy matka w okresie ciąży była pod opieką lekarską.
Za kilka miesięcy się to zmieni. Przy okazji uchwalania tzw. prorodzinnego kodeksu pracy Sejm zmienił przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=953DEC6E422D2DEB889DAAE9E9F7ACCA?id=182545]ustawy o świadczeniach rodzinnych[/link]. Zgodnie ze zmienionymi przepisami [b]od 1 listopada br. tzw. becikowe będzie przysługiwało pod warunkiem, że kobieta okaże zaświadczenie że pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.[/b]
Zdaniem ustawodawcy zbyt wiele pań w czasie ciąży jest pozbawionych często w własnej winy opieki lekarskiej. Nowe przepisy mają to zmienić i dać motywację do kontrolowania stanu zdrowia. Ustawodawca liczy na to, że nowe rozwiązanie może przyczynić się do ograniczenia wysokiego poziomu śmiertelności oraz zmniejszenia odsetka niemowląt posiadających niską masę urodzeniową.
Mimo że wymóg okazania w gminie wypłacającej dodatek z tytułu urodzenia dziecka zaświadczenia o podleganiu opiece medycznej w czasie ciąży będzie obowiązywał dopiero za niecałe pół roku, to [b]kobiety, które są obecnie w ciąży powinny mieć możliwość udokumentowania faktu pozostawania pod opieką lekarską do czasu urodzenia dziecka[/b].
W projekcie rozporządzenia zaproponowano, by opieka medyczna nad kobietą w ciąży mogła być sprawowana przez lekarza lub położną w formie podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej specjalistycznej opieki zdrowotnej albo w formie leczenia szpitalnego. Może ona polegać na udzielaniu ciężarnej świadczeń zdrowotnych, profilaktycznych, leczniczych w zakresie związanym z przebiegiem ciąży oraz opieką prenatalną nad płodem.
Rozporządzenie ma wejść w życie dwa tygodnie po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Teraz jego treść jest konsultowana z partnerami społecznymi.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA