fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Hübner zapomniała o legitymacji PZPR

Danuta Hübner
Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Jerzy Haszczyński
Dziwny wywiad kandydatki platformy do PE. Powiedziała belgijskiej gazecie, że nie należała nigdy do żadnej partii
Taką deklarację Danuty Hübner można przeczytać w artykule „The Bulletin”, belgijskiego lifestylowego magazynu. „Nigdy nie byłam członkiem partii, choć zarówno liberałowie, jak i socjaliści w PE uważali mnie za jedną ze swoich” – powiedziała Hübner. A dziennikarka pisze: „Jedyną aktywnością, w jaką się zaangażowała politycznie, było referendum dotyczące wstąpienia Polski do UE”. Autorka artykułu dodaje, że polska komisarz woli rozmawiać o sobie bardziej jako naukowcu niż polityku. Naciskana w tej drugiej kwestii Hübner deklaruje się jako liberał.
Słowa dzisiejszej lokomotywy warszawskiej listy PO do Parlamentu Europejskiego mogą dziwić. Od 1970 do 1987 roku obecna komisarz UE ds. polityki regionalnej należała bowiem do PZPR.
Polscy eurodeputowani z SLD, których Hübner porzuciła dla Platformy, są zażenowani. „Pani komisarz rozpoczyna żmudne budowanie nowego wizerunku, który wygląda atrakcyjnie na salonach brukselskich, choć nie do końca odpowiada jej wizerunkowi, który znamy z kraju” – skomentował w swoim blogu Marek Siwiec.
Deputowana z SLD Lidia Geringer d’Oedenberg twierdzi, że wstąpienie na studiach do PZPR dawało Hübner znakomitą przepustkę do kariery. – Doktorat i habilitację zrobiła właśnie jako PZPR-owska aktywistka – zauważa Geringer d’Oedenberg.
Zwraca też uwagę, że cała polityczna kariera polskiej komisarz związana jest ze środowiskiem SLD: w 1994 roku Hübner była doradcą wicepremiera Grzegorza Kołodki, potem wiceminister przemysłu i handlu. Po przegranych wyborach pracowała w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W 2001 roku, gdy SLD wrócił do władzy, została szefem UKIE. Na komisarza w Parlamencie Europejskim rekomendował ją rząd Leszka Millera. – Oferowany przez PO fotel eurodeputowanej wymazał z pamięci Danuty Hübner wątek korzyści z bycia członkiem PZPR oraz, w czyich rządach zasiadała, wymazał także coś, co nazywa się lojalnością – oburza się Geringer d’Oedenberg.
Dr Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego: – Trzeba zrozumieć to rozgoryczenie i emocje. Hübner dokonała koniunkturalnego wyboru. Wie, że konfitury z lewicowego słoika wybrała do dna.
Partyjna przeszłość komisarz to fakt niewygodny dla PO. Wicepremiera Grzegorza Schetynę pytano pod koniec marca w „Kontrwywiadzie” Radia RMF, czy nie przeszkadza mu, że wizytówką PO będzie osoba związana przez 17 lat z PZPR. Schetyna odpowiedział, że PO jest pojemną partią, a to, co komisarz zrobiła dla wejścia Polski do UE, daje gwarancje jej merytorycznej pracy.
Sama komisarz od dawna bagatelizuje swą przynależność do PZPR. W wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” stwierdziła, że to fikcja. Kiedyś w „Polityce” wyjaśniała, że przynależność do partii była ceną za asystenturę na uczelni.
Z Danutą Hübner nie udało nam się wczoraj skontaktować.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA