fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Nowe orzeczenia o niepełnosprawności

Posłowie chcą, by powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności mogły uchylać stare decyzje wydane przez ZUS, KRUS czy mundurowe organy rentowe.

W Sejmie jest nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która przewiduje z pozoru nieistotną, ale bardzo poważną w skutkach zmianę.

W myśl nowego brzmienia art. 6b ustawy o rehabilitacji wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności na określony czas zawiesi na ten okres wcześniejsze orzeczenie wydane na stałe. Nowe orzeczenie wydane na stałe uchyli zaś dotychczasowe, ustalające przed laty stan lub stopień niepełnosprawności.

Potrzeba nowelizacji wzięła się z tego, że obecnie powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności mogą jedynie przepisać ustalony przed laty stopień niepełnosprawności. Poza tym nowe orzeczenie nie uchyla wcześniejszego. Zdarza się więc, że jedna osoba legitymuje się kilkoma orzeczeniami na różne stopnie niepełnosprawności. Nowe uprawnienie zespołów może być także kłopotliwe dla pracodawców.

– Jeśli po zmianach pracownik z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydanym np. do 2020 r. wystąpi o nowe orzeczenie i zespół uzna go za niezdolnego tylko w stopniu lekkim, to nie ma obowiązku informowania o tym pracodawcy – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.org. – W myśl poselskiej propozycji nowe orzeczenie zastąpi stare, ale pracodawca może się nawet o tym nie dowiedzieć i nadal będzie np. korzystał z dofinansowań z PFRON do wynagrodzenia pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Projekt przygotowali posłowie PO. Ma więc duże szanse na szybkie uchwalenie przez Sejm. Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu pół roku od opublikowania ich w Dzienniku Ustaw.

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA