fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nowy prezes ma posprzątać w GlaxoSmithKline

Philip Hampton zostanie nowym prezesem GSK
Bloomberg
Brytyjski gigant farmaceutyczny GlaxoSmithKline poinformował, że nowym prezesem firmy będzie Philip Hampton - obecny szef Royal Bank of Scotland.
Władze RBS na początku sierpnia poinformowały, że prezes Philip Hampton odejdzie ze stanowiska z dniem 1 października. Brytyjskie media już wtedy spekulowały, że może on przejść do GSK, by zastąpić dotychczasowego prezesa Christophera Genta, który nie potrafił sobie poradzić z zarządzaniem firma uwikłana w liczne skandale korupcyjne.
GSK musi zapłacić karę w wysokości 489 mld dol. za łapówki, jakie jego pracownicy wręczali lekarzom w Chinach w zamian za faworyzowanie produktów brytyjskiego giganta. Na dodatek prognozy wyników za 2014 rok mogą zostać obniżone z powodu spadku sprzedaży lekarstw, a zwłaszcza leków na choroby układu oddechowego.
Philip Hampton dołączy do Rady Nadzorczej GSK 1 stycznia 2015 a stanowisko prezesa obejmie z dniem 1 kwietnia przyszłego roku.
Głównym zadaniem nowego prezesa będzie "zaprowadzenie porządku" w firmie i uspokojenie inwestorów, którzy stracili zaufanie do dotychczasowego prezesa.
Brytyjski koncern farmaceutyczny jest nie tylko zamieszany w skandal korupcyjny w Chinach,  ale m.in. także w Iraku oraz w Polsce. Wszędzie jest oskarżany o przekupywanie lekarzy.
Brytyjski urząd ścigania oszustw SFO rozpoczął oficjalne śledztwo w tej sprawie. Postawiono już zarzuty zarzuty łapownictwa w Chinach oraz w 4 innych krajach - Polsce, Iraku, Jordanii i Libanie.
W skandal korupcyjny w Chinach zamieszany jest nie tylko brytyjski koncern, ale także jego konkurenci: Novartis, AstraZeneca, Sanofi, Eli Lilly & Co i Bayer.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA