fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Chiny-usługowy PMI

Bloomberg
W lipcu branże usługowe w Chinach przeżywały stagnację, a indeks PMI to obrazujący spadł do rekordowo niskiego poziomu, co sugeruje, że stymulacja koniunktury przez rząd nie zdynamizowała działalności gospodarczej w innych sferach niż przemysł przetwórczy.
50 pkt, właśnie taką wartość miał wskaźnik PMI obliczany przez brytyjski bank HSBC i prywatny instytut Markit Economics. To granica między ekspansją a kurczeniem się aktywności biznesowej. W czerwcu ten PMI osiągnął wartość 53,1 pkt Oficjalny indeks opublikowany 3 sierpnia 2014 r. przez chiński urząd statystyczny oraz federację logistyki i zakupów wyniósł 54,2 pkt, najmniej od pół roku.
Giełdy akcji w Azji zareagowały na te doniesienia pogłębieniem spadków głównych wskaźników. Najniższa wartość usługowego PMI obliczanego przez HSBC i Markit od 2005 r., kiedy te instytucje zaczęły regularnie go publikować pokazuje jak duży jest wpływ spadku cen nieruchomości i liczby budowy nowych domów. Branże usługowe mają prawie 50 -proc. udział w produkcie krajowym brutto tej drugiej gospodarki świata. W minionym tygodniu szef misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Pekinie powiedział, że sytuacja na rynku nieruchomości stanowi największe zagrożenie dla gospodarki w bliskiej perspektywie.
- Słabość kluczowych danych prawdopodobnie odzwierciedla spowolnienie na rynku nieruchomości w wielu miastach - przypuszcza Qu Hongbin, główny specjalista od Chin w biurze HSBC w Hongkongu. Ekspert podkreśla potrzebę dalszego wsparcia rządu dla koniunktury co zniwelowałoby wpływ korekty na rynku nieruchomości i wzmocniłoby ożywienie. Wtorkowy raport HSBC i Markit kontrastuje z PMI przemysłowym tego tandemu, który w lipcu osiągnął wartość 51,7 pkt , najwyższą od 18 miesięcy. Taki sam poziom miał też oficjalny PMI.
Tegoroczny pakiet stymulacyjny przygotowany przez rząd obejmuje przyspieszone wydatki na rozwój infrastruktury, redukcję obciążeń podatkowych, budowę względnie tanich domów oraz ułatwienia w finansowaniu rolnictwa i małych firm. PMI HSBC-Markit jest wyliczany na podstawie odpowiedzi szefów zakupów z ponad 400 firm operujących w takich m. In. sferach jak hotelarstwo, gastronomia, transport i magazynowanie, pośrednictwo finansowe, pocztę i telekomunikację. Ekspansja nowych biznesów w minionym miesiącu okazała się najsłabsza od ponad pięciu lat. Oficjalny PMI bazuje na próbie 1200 firm z 27 sektorów.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA