fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Taniec

Zabawa przed ekologiczną katastrofą

Django Lassi
materiały prasowe
W sobotę wieczorem Kapela Terenowa Teatru Węgajty porwie do tańca, w rytm muzyki wygrywanej na akordeonie, klarnecie i bębnie gości Zielonego Jazdowa
Grupa prezentuje tradycyjne spektakle oparte na badaniach z zakresu pieśni ludowej i teatru obrzędowego krajów Słowiańskich i Bałkanów. Sięga po elementy tradycji ludowej, które odchodzą w zapomnienie i wskrzesza dawną, ludową obrzędowość. Przed koncertem, w pawilonie zaprojektowanym przez Rirkrita Tiravaniję, zaprezentuje sztukę „Ziemia B", poruszającą zagadnienia destrukcyjnej działalności człowieka, nieuchronnie prowadzącej do katastrofy ekologicznej. Piątkową noc rozgrzeje dynamiczne, rezydujące w Zielonym Jazdowie, trio Jaca Dancing Band.

Los domków fińskich

Na początek dziesiątego weekendu Zielonego Jazdowa organizatorzy proponują debatę poświęconą domkom fińskim, których los od miesięcy rozgrzewa opinię publiczną. Rośnie grono osób zaangażowanych w ich obronę oraz ilość pomysłów na funkcjonowanie tego terenu. Znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Ujazdowskiego osiedle stanie się tematem dyskusji, w której wezmą udział socjologowie, badacze kultury i miejscy aktywiści, m.in. Agata Urbanik oraz Jan Mencwel. Podczas spotkania, którego pretekstem są planowane konsultacje społeczne w sprawie przyszłości Jazdowa. Zastanowią się nad wpływem lokalnej kultury i ruchów społecznych na wspólnotę i przestrzeń miasta. Debatę poprowadzi Joanna Erbel, socjolożka i miejska aktywistka. Jak co piątek przygotowano także atrakcje filmowe. Na kinomanów czeka nie lada gratka – debiutancki film Davida Lyncha „Głowa do wycierania". To surrealistyczny horror z fabułą rodem z sennego koszmaru, pełną zdeformowanych postaci i abstrakcyjnej logiki, podejmujący temat ojcostwa i związanej z nim odpowiedzialności.

Szycie, taniec i kino

W sobotę przez cały dzień w Zielonym Jazdowie będą trwały warsztaty szwalnicze „Brzuchy - poduchy". Pomysłodawcy akcji, Milena Jaworska, twórczyni lalek poruszających tematykę społeczną oraz Michał Mioduszewski realizujący projekty artystyczno-społeczne, razem ze wszystkimi chętnymi będą tworzyć tytułowe „Brzuchy". Dzięki kolektywnemu działaniu powstanie swoista ekologiczna wytwórnia. Tego dnia będzie także okazja do wypróbowania swoich sił w najbardziej intymnym tańcu. Warsztaty tanga argentyńskiego poprowadzą właściciele szkoły tańca „Caminito", Kasia Chmielewska i Mateusz Kwaterko. Zajęcia zakończą się prawdziwą milongą rodem z Buenos Aires. W sobotnim repertuarze letniego kina znalazł się film „Teeth" w reżyserii Mitchella Lichtensteina. Jeden z najciekawszych filmów grozy ostatnich lat przedstawia intrygującą wizję kobiecości w patriarchalnym świecie oraz dotyka tematu kobiecej seksualności będącej zagrożeniem dla archetypów męskości.
Niedziela w Zielonym Jazdowie upłynie pod znakiem aktywności ruchowych. Rano Izabela Szostak poprowadzi warsztaty „Seniorzy w ruchu" i zapozna uczestników z koncepcją Rudolfa Labana. Odbędzie się również spotkanie z instruktorami tanga argentyńskiego oraz mistrzem Vinodem, który zdradzi tajniki Kalaripayatt – starożytnej sztuki walki pochodzącej z południowych regionów Indii. Miłośnicy tańca będą mogli wziąć udział w jam session „Kontakt i improwizacja" - są to warsztaty prezentujące formę ruchu opartą na tańcu współczesnym, z elementami akrobatyki, sztuk walki, jogi i medytacji. Dla entuzjastów pieszych wycieczek i niewybrednych smakoszy przygotowano kolejną edycję  spaceru z Jadalnią Warszawa. Uczestnicy wyprawy będą poszukiwać jadalnych roślin w pobliżu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Wieczorem Harald Lemke, filozof, kurator i miejski aktywista na co dzień mieszkający w Hamburgu, zapozna gości z tematem gastrozofii, czyli filozofii opartej na koncepcji „dobrej żywności", a także opowie o tym, jak zachodnia dieta wpływa na nasze życie w wymiarze ekonomicznym, kulturowym, ekologicznym i społecznym. Zachęci też do realizowania na większą skalę idei znanej już niektórym mieszkańcom Warszawy, czyli zakładania w miejscach użyteczności publicznej miejskich ogródków.
Zielony Jazdów to letni projekt przygotowany przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, którego celem jest przybliżenie mieszkańców Warszawy do instytucji oraz propagowanie ekologicznego trybu życia. W każdy weekend na świeżym powietrzu odbywają się koncerty, pokazy filmowe, debaty, warsztaty.
PROGRAM WYDARZEŃ:
Piątek, 23 sierpnia 2013 r.
19:00 – 20:30 Debata: „Co dalej z Jazdowem?"
20:30 – 23:00 Koncert i dancing: Jaca Dancing Band
21.00 – 22.30 Kino: „Głowa do wycierania" / „Eraserhead", reż. David Lynch, USA 1977
23:30 – 02:00 Dj Set
Sobota, 24 sierpnia 2013r.
12.00 – 18.00 Warsztaty realizacyjne – Spotkanie szwalnicze „Brzucho – poduchy" –
prowadzi Milena Jaworska i Michał Mioduszewski
13.00 – 14:30 Warsztaty ruchowe – Tango – prowadzi szkoła Caminito
21.00 – 23.30 Projekt Terenowy Teatru Węgajty, spektakl teatralny "Ziemia B" +
potańcówka
21.00 – 22.30 Kino: „Zęby" / „Teeth", reż. Mitchell Lichtenstein, USA 2007
23:30 – 02:00 Dj Set
Niedziela, 25 sierpnia 2013r.
11.00 – 12.15 Warsztaty tańca współczesnego dla seniorów: „Seniorzy w ruchu" –
prowadzi Izabela Szostak
11.00 – 14.00 Wycieczka: Jadalnia Warszawa
12.00 – 14.00 Warsztaty ruchowe: Kalari
12.30 – 14.00 Warsztaty taneczne – Tango
13.00 – 18.00 Garażówka / Fundacja Nizio
14.00 – 16.00 Niedzielne Jam Sesion „Kontakt i improwizacja"
17.00 – 18.15 Wykład: Jeść dobrze albo o znaczeniu „Gastrozofii" i o tym, jak możemy
zmieniać świat po prostu jedząc lepiej " – Herald Lemke.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA