fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Chiny: gospodarka zwalnia, inflacja przytłumiona

Bloomberg
Indeks cen konsumpcyjnych w Chinach w minionym miesiącu wzrósł o 2,7 proc. w ujęciu rocznym i była wyższy niż mediana prognoz ekonomistów, którzy obstawiali, że będzie to 2,5 proc. W maju wzrost cen konsumpcyjnych sięgnął 2,1 proc.
Spadły natomiast ceny fabryczne i ta tendencja utrzymuje się najdłużej od dekady. W czerwcu obniżyły się one o 2,7 proc. na skutek słabnącego popytu w drugiej gospodarce świata.
W całym półroczu inflacja okazała się jednak najniższa od kryzysu finansowego w 2009 r., co wraz z przedłużającym się spadkiem  cen hurtowych świadczy o spowolnieniu tempa gospodarki chińskiej i nadmiernych mocach produkcyjnych. Zagraża to realizacji oficjalnej, rządowej  prognozy wzrostu produktu krajowego brutto w tym roku. Taka sytuacja  zdarzyłaby się  po raz pierwszy od 1998 r.
Premier Li Keqiang nie jest skłonny do krótkoterminowego stymulowania gospodarki, gdyż woli skoncentrować się na ekspansji w długim terminie, restrukturyzacji i ograniczeniu roli państwa w tej sferze.
- Ogólnie presja inflacyjna  wciąż jest wciąż dość słaba - wskazuje Yao Wei, ekonomista francuskiego banku Societe Generale, pracujący w Hongkongu. W średnim terminie, jego zdaniem, wzrost będzie dalej zwalniał.
W ocenie chińskiego urzędu statystycznego ceny konsumpcyjne w czerwcu „ zasadniczo były stabilne" w porównaniu z majem, natomiast  ich wzrost od czerwcu 2012 r. wynikał z niskiej bazy. W marcu rząd zadeklarował, że będzie dążył do utrzymania wzrostu cen konsumpcyjnych w tym roku na poziomie ok. 3,5 proc.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA