fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Projekt ustawy stowarzyszenia STOP NOP dot. szczepień trafił do Sejmu

123RF
Joanna Ćwiek
Szczepienie ma być dobrowolne i musi je poprzedzać kwalifikacja medyczna, która pomoże zapobiegać powikłaniom – zakłada projekt ustawy przedstawionej przez stowarzyszenie STOP NOP.

„Wniesiony do Sejmu 11 lipca 2018 r. projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zostanie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie" – poinformował Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP" marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

STOP NOP, czyli stowarzyszenie zrzeszające rodziców, których dzieci doświadczyły niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), zebrało pod projektem 120 tys. podpisów.

Prócz wprowadzeniem dobrowolności szczepień, projekt podkreśla wagę badania kwalifikującego do szczepienia, które ma wykluczyć przeciwwskazania do jego wykonania szczepienia. W razie wątpliwości, lekarz miałby kierować dziecko do odpowiedniego specjalisty. Autorzy chcą też zwiększenia bezpieczeństwa szczepień poprzez wymóg informowania o możliwych powikłaniach i samych szczepionkach.

Chcą, by lekarz pytał nie tylko o ogólny stan zdrowia, ale o alergię, astmę, choroby immunologiczne, neurologiczne oraz wcześniejsze powikłania poszczepienne, i to nie tylko u szczepionego osoby, ale także u jego krewnych. Dodatkowo, między badaniem kwalifikacyjnym a szczepieniem nie mogłoby minąć więcej niż 24 godziny.

Projekt zakłada również zmianę zasad rejestrowania niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Dziś mogą je zgłaszać wyłącznie lekarze. STOP NOP chce, by mogli je zgłaszać także sami rodzice, którzy zaobserwowali po szczepieniach niepokojące objawy. Ich zdaniem właśnie fakt, że NOP zgłaszane są przez szczepiących dziecko lekarzy, sprawia, że zgłoszeń jest tak niewiele, a rodzice poszkodowanych przez NOP pomocy muszą szukać na własną rękę.

Kwestię NOP porusza też znajdujący się od grudnia 2017 r. w konsultacjach publicznych ministerialny projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zakłada powstanie Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych (NPSO) i wypłacanie świadczeń w maksymalnej wysokości 70 tys. zł rodzicom, których dzieci wskutek szczepienia będą musiały być hospitalizowane co najmniej 14 dni. Otrzymanie świadczenia nie przekreślałoby możliwości dochodzenia świadczeń na drodze cywilnej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA