fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Nie żyje kapitan Krystyna Chojnowska – Liskiewicz

24 kwietnia 1978. Jachtowy kapitan żeglugi wielkiej Krystyna Chojnowska Liskiewicz, jako pierwsza kobieta na świecie, samotnie opłynęła dookoła świat na pokładzie jachtu s/y Mazurek. Powitanie w porcie na Wyspach Kanaryjskich, po trwającym 2 lata samotnym rejsie
PAP/Jan Morek
W nocy z 12 na 13 czerwca w wieku 84 lat zmarła kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat.

" Z wielkim smutkiem informujemy, że dziś w nocy odeszła na wieczną wachtę kapitan Krystyna Chojnowska – Liskiewicz" - poinformował na swojej stronie Polski Związek Żeglarski.

Urodzona w 1936 roku Krystyna Chojnowska była absolwentką Wydziału Budownictwa Okrętowego Politechniki Gdańskiej. Tam poznała swojego przyszłego męża, Wacława Liskiewicza, który został również współorganizatorem jej wypraw.

Jako pierwsza kobieta na świecie opłynęła świat. Dokonała tego na pokładzie jachtu żaglowego "Mazurek".

Rejs zaczęła 28 marca 1976 roku w Las Palmas, przepłynęła Atlantyk, Kanał Panamski i Ocean Spokojny. Następnym etapem było opłynięcie  Australii i Afryki. Rejs zakończył się 20 marca 1978 roku nieopodal wysp Zielonego Przylądka. 

Za ten wyczyn Chojnowska-Liskiewicz otrzymała Srebrny Sekstant - najwyższe polskie odznaczenie żeglarskie i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

"Pani Kapitan była jedyna w swoim rodzaju, z jednej strony zawsze skromna, z drugiej zaś potrafiąca wykorzystać swoje sukcesy i pozycję do walki w słusznej sprawie, jak choćby o pozycję kobiet w żeglarskim, stereotypowo męskim świecie. Z pewnością, gdyby nie osiągnięcia Krystyny Chojnowskiej – Liskiewicz, gdyby nie jej codzienna praca na rzecz polskiego żeglarstwa, nie byłoby ono dzisiaj w tym miejscu, w którym jest" - powiedział prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Źródło: Polski Związek Żeglarski
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA