fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Zmarł pisarz Jerzy Pomianowski

Fotorzepa/Piotr Nowak
Zmarł Jerzy Pomianowski - poinformował "Rzeczpospolitą" Grzegorz Gauden. Pisarz, eseista i tłumacz literatury pięknej z języka rosyjskiego i niemieckiego miał 95 lat.

Jerzy Pomianowski urodził się 13 stycznia 1921 roku w łodzi. Był pisarzem, eseistą, krytykiem teatralnym, scenarzystą filmowym, tłumaczem literatury pięknej z języka rosyjskiego i niemieckiego oraz ekspertem w dziedzinie historii Europy Wschodniej.

Współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”. Z inspiracji Jerzego Giedroycia założył w 1999 i redagował miesięcznik „Nowaja Polsza”.

Jerzy Pomianowski był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiego PEN-Clubu, a także jednym z założycieli i w latach 1967-1969 prezesem Polskiej Unii Pisarzy-Medyków.

W roku 1998 roku otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w twórczości literackiej i działalności wydawniczej. W 2005 roku został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla współpracy między narodami Polski i Rosji, za działalność literacką i publicystyczną".

W 2006 roku Jerzy Pomianowski otrzymał nagrodę "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA