fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Chełmiec poczeka jeszcze rok na nadanie praw miejskich

123RF
Rząd postanowił we wtorek przesunąć o rok termin nadania praw miejskich liczącemu 3000 mieszkańców Chełmiec położonemu w powiecie nowosądeckim.

Tym samym siedem miast, a nie osiem uzyska 1 stycznia 2018 r. ten status. To Wiślica, Łagów i Radoszyce w woj. świętokrzyskim, Józefów nad Wisłą – w woj. lubelskim, Otyń w Lubuskiem, Sanniki - na Mazowszu i Tułowice na Opolszczyźnie.

Awans Chełmca nie jest jednak do końca pewny nawet w przyszłym roku, gdyż części radnych tej gminy (w sumie liczy 28 tys. mieszkańców) ma zastrzeżenia do prawidłowości wymaganych przy takich zmianach konsultacji mieszkańców. Wprawdzie 75 proc. mieszkańców miasteczka było za zmianą, przy znacznej 54 frekwencji, ale już w wiejskiej części gminy - znacznie liczniejszej, w konsultacji wzięło udział niecałe 3 proc. uprawnionych, a przeciw zmianom było 64. proc.

Dodajmy, że zmiany na administracyjnej mapie Polski rząd dokonuje raz w roku, a wchodzą one w życie z nowym rokiem. Wstrzymanie zmiany statusu Chełmca jest od tej zasady wyjątkiem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA