fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Przedłużona majówka ze Stanisławem

materiały prasowe
Urodziny Stanisława Moniuszki wypadają 5 maja, ale możemy je świętować już w weekend aż do wtorku. Oczywiście w domu i w wersji on line.

Atrakcji przygotowano dużo i dla widzów w każdym wieku. Od soboty Polska Opera Królewska zaprasza dzieci na swój Facebook, gdzie przygotowano dla nich moniuszkowskie krzyżówki, rebusy, łamigłówki, kolorowanki i wierszyki.

Warto również zajrzeć na Facebook Opery Narodowej, tam najmłodsi mogą wziąć udział w zabawie: „Zostań Moniuszką” a dorośli w konkursie „Posmakuj Moniuszkę” opartym na książce „Moniuszko w kuchni” Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa. Jest też krzyżówka o życiu kompozytora, za jej prawidłowe rozwiązania przewidziano nagrody. Na Instagramie można zaś pobawić się moniuszkowskimi kalamburami. Z kolei aplikacja umożliwia poznanie tajników pracy przy spektaklu „Straszny dwór” w reżyserii Davida Pountneya.

Dużą dawkę muzyki Moniuszki znajdziemy na stronie Opery Narodowej. Są tu zapisy całych spektakli, nie tylko warszawskich, ale także „Parii” z Teatru Wielkiego w Poznaniu czy „Flisa” w wykonaniu studentów łódzkiej Akademii Muzycznej. Z okazji urodzin kompozytora dodano koncert otwarcia ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego czy moniuszkowski maraton z udziałem uczestników Akademii Operowej.

W niedzielę 3 maja o godz. 19 Polska Opera Królewska pokaże na You Tube spektakl „Śpiewnik domowy” wystawiony w ub. roku w warszawskich Łazienkach. Pieśni Moniuszki łączy w nim współczesnym komentarzem Andrzej Strzelecki.

Trudny wybór czeka nas w dzień urodzin. O godzinie 18 Opera Narodowa zaprosi na pieśni Moniuszki, które w pustych Salach Redutowych Teatru Wielkiego zaśpiewa Olga Pasiecznik z towarzyszeniem Ewy Pobłockiej. Godzinę później na You Tube rozpocznie się specjalne przygotowany – przez Polską Operę Królewską – koncert solistów tego teatru: Anety Łukaszewicz, Roberta Gierlacha oraz pianisty Krzysztofa Trzaskowskiego.

A godz. 20. z kościoła Św. Jana w Gdańsku na www.teatrwielki.pl będzie można posłuchać pieśni sakralnych w wykonaniu studentów, absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na zrekonstruowanych unikatowych organów barokowych zagra Andrzej Szadejko.

Będzie też kilka muzycznych niespodzianek na stronie Opery Narodowej. Przygotowują je kontratenor Jakub Józef Orliński, grupa Mocarta, a także członkowie orkiestry i chóru teatru, którzy wystąpią w domach, a dyrygować będzie Marta Kluczyńska.

Zwieńczeniem 201. urodzin Stanisława Moniuszki będzie „Halka” z bydgoskiej Opery Nova w reżyserii Natalii Babińskiej, którą o godz. 20.20 pokaże TVP Kultura.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA