fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Nowe odpisy w KGHM

Bloomberg
900 mln zł obciąży wynik jednostkowy miedziowego koncernu. Co z dywidendą?

Po zakończeniu testów na utratę wartości aktywów KGHM przedstawił szacunkowe wartości odpisów, jakie obciążą wyniki za 2017 r. Ostateczne parametry będą znane 15 marca, kiedy ukaże się sprawozdanie roczne.

Wyniki jednostkowe zostaną obciążone odpisem w wysokości 900 mln zł, z czego 295 mln zł z tytułu utraty bilansowej wartości udziałów w spółce holdingowej kontrolującej KGHM Intenational, a 605 mln PLN z tytułu utraty bilansowej wartości pożyczek udzielonych przez KGHM spółkom zależnym.

Na poziomie skonsolidowanym odpisy sięgną blisko 90 mln USD (312 mln zł). Chodzi o 118 mln USD (412 mln zł) z tytułu utraty wartości bilansowej aktywów kopalń w Zagłębiu Sudbury oraz 64 mln USD (223 mln zł) z tytułu utraty bilansowej wartości projektu KGHM Ajax. Na korzyść zadziała odwrócenie utworzonego w poprzednich latach odpisu w wysokości 93 mln USD (323 mln zł) na kopalni Robinson.

Po trzech kwartałach ub.r. KGHM miał 1,85 mld zł jednostkowego zysku netto (9,25 zł na akcję), a grupa 1,66 mld zł. Zarząd podkreśla, że odpisy mają charakter niegotówkowy i nie mają wpływu na sytuację płynnościową.
W 2016 r. KGHM pokazał stratę netto, ale nie wpłynęło to na dywidendę – formalnie wypłacono ją z kapitału zapasowego (1 zł na papier).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA