fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

39 ciał w kontenerze: Nowe fakty w sprawie

AFP
Policja z Essex poinformowała, że troje zatrzymanych w ramach śledztwa dotyczącego ciężarówki w Anglii, w której znaleziono zwłoki 39 osób, zostało wypuszczonych z aresztu za kaucją. W sobotę aresztowano także piątą osobę podejrzaną w sprawie. W związku z podejrzeniami, że wśród ofiar mogą być obywatele Wietnamu, Brytyjczycy ściśle współpracują z tamtejszą dyplomacją.

Jak informuje „The Telegraph”, 38-letni kobieta i mężczyzna z Warrington w hrabstwie Cheshire zostali zwolnieni do 11 listopada, a 48-letni mężczyzna z Irlandii Północnej, do 13 listopada. Osoby te były przesłuchiwane w związku z podejrzeniami o przemyt ludzi oraz zabójstwo. W sobotę zarzuty postawiono czwartej osobie schwytanej w Wielkiej Brytanii - 25-letniemu Maurice'owi Robinsonowi, kierowcy ciężarówki. Usłyszał on 39 zarzutów nieumyślnego spowodowania zabójstwa, zarzut handlu ludźmi, prania pieniędzy oraz udziału w zmowie w celu ułatwiania nielegalnej imigracji.

W sobotę irlandzka policja w porcie w Dublinie zatrzymała także piątą osobę podejrzaną w tej sprawie. Mężczyźnie nie postawiono jednak na razie formalnie zarzutów.

Choć początkowo informowano, że 31 mężczyzn i osiem kobiet, których ciała znaleziono w naczepie ciężarówki, to Chińczycy, brytyjska policja nie wyklucza, że mogą wśród nich być Wietnamczycy. Wątpliwości pojawiły się, kiedy wiele rodzin z Wietnamu wyraziło obawy, że wśród ofiar mogą być ich bliscy. Wietnamska policja pobrała w niedzielę od tych rodzin próbki DNA, a Brytyjczycy współpracują z wietnamską dyplomacją.

Jak informuje France 24, Wielka Brytania wysłała do Wietnamu dokumenty dotyczące czterech ofiar. Przekazano je ministerstwu bezpieczeństwa publicznego w celu weryfikacji. „Ministerstwo spraw zagranicznych opracowuje dokumentację dotyczącą potencjalnych ofiar, ale na razie nie ma podstaw, by potwierdzić, że wśród ofiar są obywatele Wietnamu” - podkreślono. Wietnamska ambasada w Londynie wyznaczyła także dyplomatę, który ma pomóc w dochodzeniu.

Wietnamskie media twierdzą, że nawet 24 ofiary mogą być Wietnamczykami. Urzędnicy nie potwierdzili jednak tej liczby.

23 października w hrabstwie Essex dokonano makabrycznego odkrycia. Ciała 39 osób zostały znalezione w kontenerze ciężarówki w parku przemysłowym. Lekarze przybyli na miejsce stwierdzili zgon wszystkich osób znajdujących się w kontenerze. 25-letni kierowca ciężarówki Mo Robinson, pochodzący z Irlandii Północnej, został wówczas aresztowany i jest podejrzewany o morderstwo.

Ciężarówka, w której znaleziono ciała, prawdopodobnie pochodzi z Bułgarii. Na teren Wielkiej Brytanii wjechała w sobotę. W czwartek brytyjska policja przekazała, że wszystkie ofiary są chińskiego pochodzenia. Jest to 31 mężczyzn i osiem kobiet. W środę informowano jedynie o 38 osobach dorosłych i jednym nastolatku, nie precyzując płci ofiar.

Źródło: The Telegraph, France24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA