fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Jaka opłata za przekazanie oszczędności z OFE do IKE

123RF
Czy 15-procentowa opłata za przekazanie oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne jest adekwatna? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Rząd szacuje, że 80 proc. członków Otwartych Funduszy Emerytalnych zdecyduje się na przeniesienie zgromadzonych tam pieniędzy na Indywidualne Konta Emerytalne. Przy operacji tej pobierze 15 proc. prowizji, co w dwa lata da mu 17 mld zł.

Większość respondentów (57 proc.) uważa, że 15-procentowa opłata za przekazanie oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne jest zbyt wysoka. 11 proc. ankietowanych ocenia, że opłata powinna być wyższa. Jako adekwatną wysokość tej opłaty postrzega 10 proc. badanych, a co czwarty badany (21 proc.) nie umiał zająć w tej sprawie jednoznacznego stanowiska.

- O zawyżonej stawce opłaty częściej przekonani są mężczyźni oraz osoby powyżej 35. roku życia - im starsza grupa wiekowa, tym większe obawy o wymiar opłaty. Podobna korelacja zachodzi między poziomem wykształcenia - najbardziej sceptyczni są Polacy z wyższym wykształceniem - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Opłata przekształceniowa za przeniesienie oszczędności z OFE do IKE zwiększy nierówności dochodowe wśród emerytów – pisze Artur Rutkowski.

 

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA