fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Rzecznik dyscyplinarny NSA przyjrzy się sędziemu Szmydtowi

Fotorzepa/Danuta Matloch
Wojciech Tumidalski
Odwołany z urlopu dyrektor Biura Prawnego Krajowej Rady Sądownictwa Tomasz Szmydt ma pilnie złożyć Radzie wyjaśnienia ws. swego udziału w akcji hejtowania sędziów. Ale to nie wszystko, bo jego działalności przyjrzy się niezależny rzecznik dyscyplinarny.

Sędzia Szmydt jest delegowany do KRS z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sędziowie WSA i NSA nie podlegają powszechnemu sądownictwu dyscyplinarnemu ani Izbie Dyscyplinarnej SN. Dlatego sprawą sędziego Szmydta interesuje się rzecznik dyscyplinarny NSA sędzia Jerzy Chromicki – dowiedziała się Rzeczpospolita. Więcej szczegółów ma być znanych po weekendzie.

Według naszych informacji, prezes warszawskiego WSA sędzia Wojciech Mazur wkrótce ma wystąpić do rzecznika o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie działania sędziego Szmydta. To postępowanie – o ile rzecznik dojdzie do wniosku, że zaszło prawdopodobieństwo uchybienia godności urzędu lub popełnienia deliktu – może stać się postępowaniem dyscyplinarnym.

Później sprawa może zostać umorzona lub trafić do sądu dyscyplinarnego (w tym przypadku jest nim NSA), a sąd może ukarać sędziego karą od upomnienia do złożenia z urzędu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA