fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ropa

Trump uderza sankcjami, ropa tanieje

Bloomberg
Prezydent USA Donald Trump nakazał Departamentowi Skarbu zaostrzyć sankcje przeciwko Iranowi. Wygląda więc na to, że nie zdecydował się on na zbrojny odwet za atak na saudyjskie instalacje naftowe.

Ropa gatunku WTI taniała w środę po południu o 1,8 proc. do 58 dolarów za baryłkę. Przyczyniła się do tego decyzja Trumpa o zaostrzeniu sankcji. Inwestorzy odebrali ją jako scenariusz oddalający ryzyko wojny z Iranem. Do przeceny przyczyniło się również to, że we wtorek wieczorem saudyjski minister energii, książę Abdulaziz bin Salman, stwierdził, że zobowiązania wobec zagranicznych odbiorców ropy zostaną zrealizowane m.in. dzięki wykorzystaniu rezerw surowca a produkcja ropy już we wrześniu sięgnie 9,89 mln baryłek dziennie. (Sobotni atak na największą saudyjską rafinerię zmniejszył produkcję o 5,7 mln baryłek dziennie.)

- Ostatnie ataki przeciwko instalacjom naftowym w Arabii Saudyjskiej zademonstrowały ryzyko dla dostaw surowca, więc krótkoterminowe zwyżki cen ropy są możliwe w każdej chwili. Pod względem fundamentalnym pogarsza się jednak bilans pomiędzy popytem i podażą. Wzrost popytu słabnie, podaż ropy spoza krajów OPEC znacząco rośnie a dyscyplina produkcyjna w krajach OPEC+ ostatnie mocno się pogorszyła – twierdzi Carsten Fritsch, analityk Commerzbanku.

Czytaj także: Sytuacja na rynku ropy coraz bardziej niepewna

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA