Przemysł Obronny

Polska zaskoczona szokująco wysoką ceną za Patrioty

materiały prasowe
Polska jest zaskoczona  bardzo wysoką ceną za Patrioty,  zaproponowaną przez Waszyngton.  - Jest ona trudna do zaakceptowania przez władze w Warszawie  - stwierdził w tym tygodniu w wywiadzie dla Defense News Bartosz Kownacki , wiceszef MON odpowiedzialny za inwestycje modernizacyjne armii.

To pierwsza tak zdecydowana reakcja Warszawy na ofertę sprzedaży amerykańskich antyrakietowych systemów obrony powietrznej średniego zasięgu. MON obiecuje  twarde negocjacje Amerykanami  aby zbić trudną do przyjęcia cenę zestawów Patriot, potrzebnych do budowy obronnego antyrakietowego parasola dla Polski.

Po tym jak Polska otrzymała zgodę Departamentu Stanu na dostawę systemów Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, włącznie z testowanym, szykowanym już dla US Army systemem dowodzenia obroną powietrzną IBCS, negocjatorzy MON  otrzymali rozkazy aby za wszelką  urealnić cenę importową broni.

Amerykańska administracja kierując w końcu listopada dokumenty w sprawie Patriotów dla Polski do akceptacji Kongresu USA wyceniła ofertę sprzedaży na maksymalną kwotę 10,5 mld dol. ( czyli równowartość ok. 37 mld zł). Tym samym  znacząco przekroczyła kwoty wyliczone przez polskie MON na  wyposażenie tarczy powietrznej średniego zasięgu „Wisła" .

– Zrobimy wszystko by obniżyć kwotę należności za  przeciwrakietowy system Raytheona.  Mamy już zachęcające doświadczenia z negocjacji ceny amerykańskich pocisków JASSM. Racjonalne argumenty trafiają do decydentów z Waszyngtonu – podkreślał determinację polskich negocjatorów w listopadzie  wiceminister Kownacki.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL