fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Od września będzie można dorobić mniej do emerytury i renty

Adobe Stock
Od września dorabianie do świadczeń bez konsekwencji będzie trudniejsze, bo wchodzą w życie nowe limity.

Do wcześniejszych emerytur i rent można dorabiać. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że istnieją limity dodatkowych zarobków, od których ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.

Progi przychodów zazwyczaj rosną, ale w nadchodzącym okresie będą niższe. - Wynika to z poziomu średniej płacy w kraju, od której są wyliczane - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wcześniejsza emerytura lub renta podlega zmniejszeniu wtedy, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 września kwota ta wyniesie 3517,20 zł brutto i będzie to o około 215 złotych mniej niż w sierpniu. Do zawieszenia świadczenia dojdzie natomiast w sytuacji, w której przychód przekroczy górną kwotę graniczną, tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 września limit wyniesie 6531,90 zł.

- Wskazane progi dla dorabiających świadczeniobiorców będą obowiązywać do 30 listopada - informuje Piotr Olewiński.

W szczególnej sytuacji są osoby pobierające rentę socjalną. Limit 3517,20 zł spowoduje w ich przypadku od razu zawieszenie świadczenia.

Źródło: ZUS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA