fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Jak złożyć e-wniosek o pieniądze dla rodziny: zasiłek rodzinny, 500 plus, 300 plus, świadczenie alimentacyjne

123RF
W tym roku po raz pierwszy w lipcu wnioski na nowy okres świadczeniowy oraz o nowe świadczenie dobry start można było składać jedynie przez internet. To wygoda i oszczędność czasu dla rodziny. Sprawdź, jak możesz złożyć e-wniosek!

1 lipca ruszyło przyjmowanie wniosków online o wsparcie z programu „Rodzina 500+", świadczenia rodzinne i te z funduszu alimentacyjnego, a także nowego świadczenia „Dobry Start". Ujednolicenie terminu składania wniosków o różne formy wsparcia to z jednej strony oszczędność czasu dla rodzin, a z drugiej usprawnienie pracy urzędników, którzy szybciej rozpatrzą złożone przez rodziny wnioski.

Wnioski przez Emp@tię

Wnioski o wszystkie świadczenia dla rodzin na nowy okres świadczeniowy oraz o dobry start złożymy przez portal empatia.mrpips.gov.pl. Aby to zrobić wystarczy się zalogować używając profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Instrukcja, jak złożyć wniosek dostępna jest tutaj.

Listę świadczeń, o które możesz złożyć wniosek przez Emp@tię sprawdzisz tutaj.

Wnioski przez bank

Wniosek o świadczenie „Rodzina 500+" oraz „Dobry Start" możemy złożyć w prosty sposób także przez bankowość elektroniczną. Wystarczy zalogować się do serwisu transakcyjnego swojego banku i tam znaleźć elektroniczny wniosek o świadczenie. Oto lista banków, przez które można złożyć wniosek:

Banki:

Dobry start

Rodzina 500+

Alior Bank S.A.

Tak

Tak

Bank PKO BP

Tak

Tak

Bank PKO BP / Inteligo

Tak

Tak

Bank Pocztowy S.A.

Tak

Tak

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.

Tak

Tak

Bank Zachodni WBK S.A

-

Tak

BGŻ BNP Paribas S.A

-

Tak

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Tak

Tak

Euro Bank S.A.

-

Tak

Getin Noble Bank S.A.

Tak

Tak

ING Bank Śląski S.A.

Tak

Tak

mBank S.A.

Tak

Tak

Millennium S.A

Tak

Tak

Nest Bank S.A.

Tak

Tak

PEKAO S.A.

Tak

Tak

PLUS BANK S.A.

-

Tak

Raiffeisen Bank Polska S.A.

-

Tak

SGB-Bank S.A.

Tak

Tak

ZUS

-

Tak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowo, przy składaniu wniosku o świadczenie „Rodzina 500+" wniosek elektroniczny możemy złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Potrzebne jest do tego założenie konta PUE ZUS.

E-wnioski coraz popularniejsze

Polskie rodziny coraz częściej korzystają z możliwości składania wniosków przez internet. Ponad 30% wniosków o „Rodzina 500+" złożono online. W 90 proc. przypadków zrobiono to przez bankowość elektroniczną.

Do rodzin, które złożyły e-wnioski o dobry start w lipcu świadczenia już trafia na konta. Prawie 565 tys. świadczeń z programu „Dobry Start" wypłacono w lipcu rodzinom. To ponad 169,4 mln zł wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Zachowaj bezpieczeństwo

Pamiętać trzeba, że za złożenie wniosku nie są pobierane żadne opłaty. Przy składaniu wniosku banki nie wysyłają maili lub SMS-ów z prośbą o ujawnienie jakichkolwiek danych (loginu, hasła, numeru karty czy innych tego typu wrażliwych danych).

Kolejnym zagrożeniem jest tzw. malware, czyli złośliwe oprogramowanie. Jak można zapobiec takiemu atakowi? Przede wszystkim należy zainstalować oprogramowanie antywirusowe oraz unikać otwierania załączników niewiadomego pochodzenia.

Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku online warto zwróć szczególną uwagę na to, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia. W przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony. Poprzez kliknięcie w kłódkę możemy sprawdzić autentyczność wystawionego certyfikatu. Warto też wpisywać adres strony przy pomocy klawiatury – wyszukiwarki niekoniecznie muszą nas przekierowywać do odpowiednich stron.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA