fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ekwador: Assange w ambasadzie w Londynie kosztował nas już 6 mln dolarów

AFP
Władze Ekwadoru oświadczyły w środę, że nie otrzymały żadnego wniosku o ekstradycję Juliana Assange'a. Istnienie takiego żądania było powodem, dla którego według prawników internetowego, założyciel WikiLeaks odmawiał opuszczenia londyńskiej ambasady.

- Powiedzieliśmy panu Assange'owi: Do tej pory, o ile nam wiadomo, nie ma wniosku o ekstradycję z żadnego kraju - powiedział minister spraw zagranicznych Ekwadoru Jose Valencia.

47-letni Australijczyk przebywa w ambasadzie tego południowoamerykańskiego państwa w Londynie od 2012 roku, ale Ekwador w ostatnich miesiącach wykazuje coraz większe oznaki, że przygotowuje się do zakończenia sześcioletniej gościny Australijczyka.

Valencia powiedziała, że koszty dotychczasowego goszczenia Assange'a w ambasadzie wynoszą do tej pory około sześciu milionów dolarów.

Assange obawia się ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, by stawić czoła oskarżeniom związanym z opublikowaniem przez WikiLeaks wrażliwych dokumentów należących do rządu Stanów Zjednoczonych. Znalazł schronienie w ambasadzie w Londynie po tym, jak brytyjski sędzia orzekł, że powinien zostać poddany ekstradycji, by stawić czoła oskarżeniom o napaść na tle seksualnym w Szwecji. Od tego czasu sprawa jest zawieszona, ale Wielka Brytania nadal chce, aby aktywista stanął przed wymiarem sprawiedliwości w związku z naruszeniem warunków zwolnienia za kaucją po aresztowaniu za napaść na tle seksualnym.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA