fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na budowę domu - kiedy można skorzystać ze zwolnienia z podatku

123RF
Osoba, która przeznaczy pieniądze ze sprzedaży mieszkania na budowę domu, może skorzystać ze zwolnienia z podatku. Również wtedy, gdy nowa posiadłość należy także do małżonka.

Najnowsza interpretacja fiskusa ucieszy tych, którzy chcą uniknąć zapłaty PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że prawo do zwolnienia z podatku daje wspólna małżeńska inwestycja w nowe lokum.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o PIT sprzedawca nieruchomości musi wyliczyć dochód z transakcji i zapłacić od niego 19-proc. podatek. Chyba że pozbywa się jej po pięciu latach od zakupu (licząc od końca roku, w którym ją nabył). Jeśli do sprzedaży doszło szybciej, pozostaje mu przeznaczenie pieniędzy na cele mieszkaniowe. Przykładowo budowę domu.

Czy także wtedy, gdy inwestycję prowadzi razem z małżonkiem? Zapytała o to fiskusa kobieta, która w zeszłym roku dostała od matki mieszkanie. Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego lokal to jej majątek osobisty. Mimo że ma wspólność majątkową z mężem.

Kobieta chce sprzedać mieszkanie i przeznaczyć pieniądze na budowę domu. Inwestycja będzie prowadzona razem z mężem. Nowy dom ma być ich wspólnym majątkiem.

Czy w tej sytuacji przysługuje pełne prawo do ulg czy tylko w połowie (gdyż współwłaścicielem nowej nieruchomości zostanie też mąż)?

Fiskus zgodził się na pierwsze rozwiązanie, czyli 100- -proc. zwolnienie. Podkreślił, że najważniejsze jest, aby pieniądze ze sprzedaży zostały wydane w ciągu trzech lat na cele mieszkaniowe. W tym budowę domu, także wchodzącego w skład wspólnego majątku małżonków. Jeśli kobieta ma w nim mieszkać, można uznać, że zostanie zrealizowany cel mieszkaniowy. Przysługuje jej więc pełne prawo do ulgi.

Reasumując, kobieta nie musi płacić podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania.

Oprócz budowy domu zwolnienie daje też m.in. zakup mieszkania, remont czy spłata kredytu.

Numer interpretacji:0113-KDIPT2-2.4011.520.2019.1.MK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA