fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Drzew w ZOO w Warszawie trzeba było się pozbyć

Wycinka drzew w Alei Głównej w ZOO w Warszawie planowano od dawna. Nie miała ona nic wspólnego ze zmianą przepisów dotyczących usuwania drzew zapewniają - zapewniają władze ZOO.

Odwiedzających warszawskie ZOO przecierali oczy ze zdumienia. Aleja Główna zmieniła się nie do poznania. Zniknęły z niej drzewa.

1 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące wycinki. Teraz dużo prościej można pozbyć się drzew. Wycinkę w ZOO powiązano więc ze zmianami w prawie. Okazuje się, że nie słusznie.

- Drzewa w Alei Głównej, ze względów bezpieczeństwa, wskazania do wycinki miały już od lat 90-tych. ZOO (z kilku przyczyn, głównie finansowych), skupiało się na cięciach pielęgnacyjnych i usuwaniu skutków wichur, piorunów itp. - tłumaczy Anna Karczewska z warszawskiego ZOO.

Drzewostan Alei Głównej - dodaje - to głównie topole mieszańcowe oraz topole czarne i klony srebrzyste nasadzone w okresie powojennym, jako drzewa szybko tworzące zwarte zadrzewienie. Ten rodzaj zieleni jest krótkowieczny, kruchy, podatny na szkodniki. Dodatkowo drzewa te osiągnęły już swoją biologiczną granicę wieku - mają ok. 70 lat. Stanowiły bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Z drugiej strony - tłumaczy Anna Karczewska- Aleja Główna ZOO wymagała pilnego remontu, ale nie takiego doraźnego, tylko gruntownego, z wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnych. ZOO od lat starało się o fundusze na ten cel, jednak inne remonty i inwestycje były pilniejsze więc Aleję odsuwano w czasie... Aż rok temu przyszła kolej na Aleję. Wiadomo było, że głębokie wykopy dodatkowo osłabią statykę starych topól. To byłoby już zbyt niebezpieczne – zarówno dla zwiedzających jak i pracowników i samych zwierząt.

Dlatego starając się o pieniądze na remont Alei wliczono w koszty całej inwestycji wymianę drzewostanu Alei Głównej. To bardzo duże przedsięwzięcie i ZOO przygotowywało się do tego przez cały rok 2016.

Prace remontowe zaczną się po ustąpieniu zimy, ale cięcie drzew należało rozpocząć jak najwcześniej przed sezonem lęgowym ptaków i zwiększeniem sezonowej frekwencji zwiedzających ZOO. Tym sposobem prace w ZOO zbiegły się z przyspieszoną wycinka drzew w mieście...

- Oczywiście po zakończeniu remontu posadzimy nowe drzewa! A na terenie ZOO, poza Aleją Główną, w zeszłym roku posadzono 230 drzew. - zapewnia Anna Karczewska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA