Jakie sprawy wieczystoksięgowe można załatwić online

Wiele spraw wieczystoksięgowych można załatwić przy pomocy domowego komputera, nie wychodząc wcale z domu.

Publikacja: 11.12.2017 07:08

Jakie sprawy wieczystoksięgowe można załatwić online

Foto: 123RF

Przy pomocy internetu można przeglądać księgi wieczyste, samodzielnie wydrukować odpis czy uzyskać wypis oraz zaświadczenie o zamknięciu księgi.

Obecnie każda osoba, która zna numer księgi wieczystej, może bezpłatnie ją przeglądać za pomocą strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do).

Nie trzeba podawać ani danych osobowych, ani uiszczać opłaty za przeglądanie.

Warto pamiętać, że wydruk treści wyświetlonych w trybie przeglądania księgi wieczystej nie posiada mocy dokumentu urzędowego.

Takie instytucje, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, urząd skarbowy, sądy czy komornicy, mają prawo wyszukiwać księgi wieczyste nieruchomości za pomocą innych haseł, adresu czy po PESEL. Nie jest to jednak usługa powszechnie dostępna. Uwaga! W internecie można znaleźć portale zarejestrowane w egzotycznych krajach, które oferują każdemu, kto zapłaci, wyszukiwanie ksiąg po adresie. Nie są to jednak legalne źródła informacji. Wydrukowane przy pomocy tych stron dokumenty nie mają mocy dokumentu urzędowego i żaden sąd czy instytucja ich nie uzna.

Natomiast gdy chodzi o wypis, odpis czy zaświadczenie o zamknięciu księgi, wniosek w tej sprawie składa się za pomocą strony Ministerstwa Sprawiedliwości, na której z łatwością można znaleźć odpowiednią zakładkę (tę samą co do przeglądania ksiąg) oraz instrukcję, jak to zrobić. Za wnioski składane online trzeba zapłacić w formie elektronicznej (patrz ramka obok), inaczej nie zostaną one rozpatrzone. Po złożeniu wniosku, w którym wskazuje się formę dostarczenia dokumentu, otrzymuje w pierwszej kolejności potwierdzenie złożenia wniosku. Potwierdzenie takie może wydrukować. Potwierdzenie jest dokumentem elektronicznym, w którym potwierdza się fakt złożenia wniosku o wydanie samodzielnie wydrukowanego dokumentu konkretnej księgi wieczystej, uiszczenia opłaty za wniosek, datę, godzinę, minutę i sekundę wpływu wniosku oraz znak sprawy, pod jakim zarejestrowano wniosek. Dane te mogą być bardzo istotne w przypadku ewentualnej reklamacji. Następnie wnioskodawca otrzymuje dostęp do pliku w formacie PDF, zawierającego żądany dokument. Wydrukować należy całość dokumentu, nie dokonując żadnych zmian w treści i formie. Taki dokument ma moc dokumentu wydawanego przez sąd i może być wykorzystany w każdym postępowaniu na takich samych zasadach jak odpis wyciągu lub zaświadczenie mające postać papierową. Na samodzielnie wydrukowanym dokumencie nie ma żadnych pieczęci. Nie ma też podpisu pracownika wydającego dokument. Co zrobić więc, by dostać „tradycyjny" dokument zaopatrzony w pieczęcie i podpis? Można zamówić przesłanie w formie tradycyjnej. Wówczas przyjdzie on pocztą. Wyższa też będzie opłata.

Uwaga! Odpisy, wyciągi i zaświadczenia nie mają żadnego „terminu ważności". Stanowią one wierne odzwierciedlenie stanu wpisów w księdze wieczystej w chwili pobrania danych z centralnej bazy danych ksiąg wieczystych. Wystarczy jednak skorzystać z procedury weryfikacji i samodzielnie wydrukowanego dokumentu.

Przy pomocy internetu można przeglądać księgi wieczyste, samodzielnie wydrukować odpis czy uzyskać wypis oraz zaświadczenie o zamknięciu księgi.

Obecnie każda osoba, która zna numer księgi wieczystej, może bezpłatnie ją przeglądać za pomocą strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do).

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara