fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Rosja zachęca do zasiedlania Wysp Kurylskich

123rf.com
Moskwa kusi Rosjan zerową stawką hipoteki. Jest jeden warunek: by ją dostać, trzeba zamieszkać na Wyspach Kurylskich.

Władze obwodu sachalińskiego, do którego należą Wyspy Kurylskie proponują ich mieszkańcom kredyty hipoteczne pod budowę domu lub kupno mieszkania ze stawką zero procent, podała gazeta RBK. Średnia stawka hipoteki w Rosji to obecnie 12,7 proc.

Na największej zamieszkałej wyspie Iturup zaplanowano budowę domów pod wynajem, na które jest już 173 chętne rodziny - poinformowała Olga Kożemiako z biura prasowego władz regionu.

Hipoteki udziela Sachalińska Agencja Hipoteczna. Działki pod budowę indywidualnych domów dostało już 49 osób.

Kuryle to najbardziej wyludniona część Rosji. Przed II wojną wulkaniczne wyspy należały do Japonii, były ojczyzną narodu Ajnów. Po zajęciu w 1945 r przez armię rosyjską wyspy nie zmieniły japońskich nazw, ale do 1992 r. były zamknięte na świat zewnętrzny - razem z Sachalinem (wyspa 50 km na północ od japońskiego Hokkaido) stanowiły zamknięty teren wojskowy. Po otwarciu na świat i opuszczeniu przez większość wojska, także cywile uciekli na tzw. materik czyli kontynentalną Rosję.

Teraz władze chcą pobudzić osadnictwo na Kurylach, których wyjątkowa uroda i przyrodniczy świat co roku przyciąga coraz więcej turystów.

Na wyspach (jest ich 30 mniejszych i większych) znajduje się ponad 160 wulkanów (najwyższy Alaid sięga 2339 m n.p.m.). W czasach sowieckich istniał tu przemysł rybny; wody wokół Kuryli obfitują w kraby.

W 1989 r ma Wyspach Kurylskich mieszkało 29,5 tys. ludzi. Obecnie (2015 r) pozostało ich 19,5 tys., skupionych w kilku ośrodka - największe to Kurylsk, Jużon-Kurysk i Siewiero-Kurylsk. Gęstość zaludnienia to 1,8 człowieka na km kw. Trudny klimat (zimy do -25 st) huragany jesienią, mokre i zimne lata, nie zachęcają do osadnictwa. Z 364 wielorodzinnych bloków mieszkalnych dziś tylko 44 najadą się jeszcze do życia. W 2013 r Moskwa przyjęła program rozwoju Kuryli, ale kryzys zastopował konkretne inwestycje.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA