fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Mieszkanie Plus: przy eksmisji trzeba będzie zapewnić lokal socjalny

Fotorzepa, Rafał Guz
Nie będzie można wyrzucić rodziny najemcy na ulicę, ale trzeba będzie zapewnić jej lokal socjalny.

Posłowie chcą poluzowania rygorów towarzyszących najmowi instytucjonalnemu. W czwartek na posiedzeniu dwóch sejmowych komisji: Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, odbędzie się pierwsze czytanie ich projektu w tej sprawie. Chodzi o nowelizację ustawy o ochronie prawa lokatorów (dalej jako: ustawa lokatorska).

Posłowie proponują uchylić art. 19f ust. 1 ustawy lokatorskiej. Przewiduje on, że obowiązkowym załącznikiem do umowy jest notarialne oświadczenie najemcy, że dobrowolnie poddaje się egzekucji.

Akceptuje on również fakt, że w razie eksmisji nie przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego oraz pomieszczenia tymczasowego. Oznacza to w praktyce eksmisję na bruk.

Przepis jest ściśle związany z najmem lokali w ramach rządowego programu Mieszkanie+. Jego celem jest zminimalizowanie ryzyka, że lokatorzy będą mieszkać latami w dotychczasowym mieszkaniu, nie płacąc za nie. Z tej możliwości mogą również korzystać inni właściciele mieszkań, którzy korzystają z najmu instytucjonalnego.

Od początku wejścia tego uregulowania w życie (tj. na jesieni ub.r.) towarzyszyły mu ogromne kontrowersje.

Teraz posłowie proponują uchylić ten przepis.

W efekcie czego eksmisja na bruk będzie zakazana także w wypadku Mieszkania+. ©?

Etap legislacyjny: pierwsze czytanie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA