fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Nosorożce z in vitro na ratunek zagrożonemu gatunkowi

Pixabay
Zdaniem naukowców nowatorska metoda zapłodnienia in vitro może uchronić zagrożony wyginięciem gatunek nosorożca białego północnego.

Naukowcom udało się pobrać komórki macierzyste z zarodków nosorożca białego południowego, gatunku blisko spokrewnionego z nosorożcami białymi północnymi. Osiągnięcie to może doprowadzić do wykorzystania jajeczek i spermy w celu stworzenia embrionów.

Jak informują naukowcy na łamach "Nature Communictations" technika ta może być cennym narzędziem w walce o ochronę populacji nosorożca. 

Nosorożce białe północne są najbardziej zagrożonym ssakiem na świecie. W marcu tego roku zmarł Sudan, ostatni samiec z tego gatunku. Oznacza to, że gatunek reprezentują teraz tylko dwie samie - Najin i Fatu. Wieloletnie próby zapłodnienia zwierząt zakończyły się porażką. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że obie samice są bezpłodne.

Czytaj także: Ostatni nosorożec biały północny został uśpiony

Naukowcy uważają, że wspomagania rozrodu stosowane u koni, może być zastosowane u nosorożców białych. U koni ta metoda doprowadziła do 50 proc. ciąży.

Nowatorska metoda ma doprowadzić do stworzenia populacji nosorożców hybrydowych, zarówno białych południowych, jak i północnych.

Kilka pokoleń intensywnego krzyżowania tych podgatunków doprowadziłoby do sytuacji, że nosorożec w 99 proc. byłby gatunkiem białym północnym.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA