fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauczyciele

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września

Adobe Stock
Od 1 września nauczyciele będą zarabiać o prawie 6 proc. więcej. Rozporządzenie MEN w sprawie podwyżek zostało już opublikowane i jutro wchodzi w życie.

To druga transza podwyżek wynagrodzenia dla nauczycieli w 2020 roku. Pierwszą sześcioprocentową podwyżkę nauczyciele dostali 1 stycznia.

- Nauczyciele dyplomowani zyskają ponad 200 złotych. Ich wynagrodzenie zasadnicze będzie wynosiło ponad 4 tysiące złotych. Jeżeli dodamy do tego dodatek stażowy - a w przypadku większości nauczycieli dyplomowanych to będzie 20 procent - plus dodatek za wychowawstwo, jakieś nadgodziny, to mamy do czynienia z kwotą pięciu lub nawet sześciu tysięcy złotych - mówił szef MEN na konferencji prasowej.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 27 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw z 31 sierpnia pod poz. 1491.. Samorządy muszą do 30 września rozpocząć wypłacanie podwyższonego wynagrodzenia.

Jak będą kształtować się pensje nauczycieli? Magister z przygotowaniem pedagogicznym będzie zarabiał:

- stażysta - 2949 zł

- nauczyciel kontraktowy - 3034 zł

- nauczyciel mianowany - 3445 zł

- nauczyciel dyplomowany - 4046 zł

Magister bez przygotowania pedagogicznego, licencjat (inżynier) z przygotowaniem pedagogicznym zarobi:

- stażysta - 2818 zł

- nauczyciel kontraktowy - 2823 zł

- nauczyciel mianowany - 3002 zł

- nauczyciel dyplomowany - 3523 zł

Osoby z tytułem zawodowym licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, osoby z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, oraz pozostałe mogą liczyć na następujące kwoty:

- stażysta - 2800 zł

- nauczyciel kontraktowy - 2818 zł

- nauczyciel mianowany - 2841 zł

- nauczyciel dyplomowany - 3079 zł.

To minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego brutto. Oprócz tego elementem nauczycielskiej pensji są dodatki np.  stażowy (wysługa lat), motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy. Nauczyciele dostają też wynagrodzenia za nadgodziny powyżej pensum i godziny doraźnych zastępstw.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA