fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Córka Ewy Błaszczyk zoperowana. Wszczepiono jej elektrodę

PAP/USK/Michał Ciucias
Pierwsza w Polsce operacja implantacji elektrody, która ma stymulować mózg pacjentki pogrążonej w śpiączce poszła zgodnie z planem.

Pacjentką jest Aleksandra Janczarska, córka aktorki Ewy Błaszczyk. Operowali ją prof. Wojciech Maksymowicz, kierownik Katedry Neurologii i Neurochirurgii z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego) oraz prof. Isao Morita z Uniwersytetu Zdrowia Fujita.

- Wszystko poszło bardzo dobrze - powiedział „Rzeczpospolitej” prof. Wojciech Maksymowicz w rozmowie telefonicznej. - Trzeba przyznać, że prof. Isao Morita, który wszczepiał elektrodę jest absolutnym mistrzem w swoim fachu - dodał.

Operacja trwała trzy i pół godziny. Lekarze zastrzegają, że musi minąć dłuższy czas, zanim efekt działania stymulatora stanie się widoczny. Do poprawy stanu pacjenta dochodzi w około 70 proc. przypadków – jak wynika z danych zebranych przez Japończyków, którzy przeprowadzają tego rodzaju procedury od ok. dziesięciu lat.

W Olsztynie w najbliższych dniach przeprowadzone zostaną jeszcze trzy podobne operacje z udziałem Isao Mority. Potem polscy lekarze będą gotowi, by dokonywać takich implantacji samodzielnie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA