fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Solidarity of Arts: Trzeba odwagi, by być sobą

materiały prasowe
22 sierpnia startuje w Gdańsku Festiwal Solidarity of Arts. Jego hasło w tym roku to odwaga, wśród gości jest rosyjska grupa Pussy Riot.

Festiwal organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności zajmował się w poprzednich latach m. in. takimi tematami jak pokój i suwerenność. Odwaga zaś odnosi się do poszukiwań artystów, ale przede wszystkim do niezgody wobec zła i do dialogu na temat niedostatków świata: ograniczeń praw człowieka, populizmu, nacjonalizmu, łamania zasad demokracji.

Neptun dla Olega Sencowa

Symbolicznym bohaterem tegorocznej edycji jest Oleg Sencow – ukraiński reżyser filmowy, pisarz, dokumentalista, oskarżony przez rosyjskie służby bezpieczeństwa o przygotowywanie ataku terrorystycznego, aresztowany i skazany w sfingowanym procesie na 20 lat łagru. Stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie. W kampanię na rzecz jego zwolnienia zaangażowali się m.in. Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Lech Wałęsa.

Sencow jest tegorocznym laureatem nagrody Neptun, przyznawanej przez prezydenta Gdańska twórcom, których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji lub współczesności, a ich dorobek wpisuje się w wartości wolności i solidarności. W imieniu uwięzionego ukraińskiego reżysera nagrodę odbierze Natalia Kapłan, jego siostra. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć też debiutancki film Sencowa „Gracz” oraz dokument o jego procesie: „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow”.

Muzyka w obronie wolności

Muzyka to jak zwykle mocna część Solidarity of Arts. Na tegorocznym festiwalu gości Pussy Riot - rosyjska grupa feministyczna, znana z prowokacji obyczajowych i antyputinowskich protestów politycznych, łącząca performatywne ekspresje z estetyką kultury punk. Pussy Riot wystąpi na piątkowym koncercie. O zespole Pussy Riot opowiada także prezentowany na festiwalu dokument „Sztuka i kara” („Act & Punishment”) o działalności, aresztowaniu i uwięzieniu jego przedstawicielek.

Na koncertach wystąpi też wielu innych artystów, dla których ważna jest sztuka, jak i uniwersalne wartości, m.in. legenda muzyki elektronicznej niemiecki zespół Tangerine Dream; Holly Herndon, Amerykanka mieszkająca w Berlinie, komponująca muzyczne medytacje o życiu, technologii i przyszłości ludzkości; Australijczyk Ben Frost, którego album „The Centre Cannot Hold” jest artystycznym komentarzem do globalnej niestabilności, czy polski raper donGURALesko (, który przedstawi „Esej O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku” autorstwa Timothy’ego Snydera, profesora Uniwersytetu Yale.

Specjalnie dla Europejskiego Centrum Solidarności i współtworzącego festiwal Unsound Kraków powstała The Round Table Orchestra – Orkiestra Okrągłego Stołu, tworzona przez muzyków, którzy na swój sposób chcą odnieść się do historycznego doświadczenia Okrągłego Stołu. W tej orkiestrze zagrają wybitni muzycy: saksofonista Tomasz Gadecki, kontrabasista Mike Majkowski, gitarzysta Raphael Rogiński, saksofonista i klarnecista Mikołaj Trzaska, trębacz Tomasz Ziętek i zespół Remont Pomp.

Filmowe nowości

Czterodniowy festiwal to również ciekawe pokazy filmowe, jak najnowszy film Agnieszki Holland „Obywatel Jones”, opowiadający historię młodego dziennikarza, który przemierza ZSRR w latach 30. i staje się naocznym świadkiem ludobójstwa podczas wielkiego głodu na Ukrainie. Będzie także „Mowa ptaków” – najnowszy filmu Xawerego Żuławskiego, na podstawie scenariusza jego ojca, Andrzeja Żuławskiego. I „Słońce, to słońce mnie oślepiło” Anki i Wilhelma Sasnalów – inspirowane „Obcym” Alberta Camusa.

A cykl debat zwieńczy dyskusja „Odwaga, by być sobą”. Mary Komasa – wokalistka i kompozytorka, Masha Alyokhina z grupy Pussy Riot i artystka wizualna Dorota Nieznalska będą rozmawiać, jak realizować wolność artystyczną, żyjąc w zgodzie z własnymi wartościami; o granicach kompromisu, i artystycznej prowokacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA