fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kukiz'15

Kukiz: A kiedy w Polsce była demokracja?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Władza przez cztery lata może - zgodnie z prawem - pomiatać Obywatelem jak jej się żywnie podoba, bo Obywatel nie ma ani jednego prawnego narzędzia, by taki proceder powstrzymać" - pisze na swoim profilu na Facebooku lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, komentując podaną przez "Rzeczpospolitą" informację o spadku Polski w rankingu demokracji.

"Demokracja? A kiedy w Polsce była demokracja?" - pyta tymczasem Kukiz. "Czy demokracją jest system, gdzie tylko raz na 4 lata możesz sobie 'demokratycznie' wybrać jednego spośród kilku 'panów' i do kolejnych wyborów jesteś niewolnikiem tego 'wybranego'?" - dodaje.

Kukiz zarzuca obecnemu ustrojowi, że w czasie między wyborami obywatele nie mają instrumentów, by sprzeciwić się "np. nazbyt autorytarnej czy aroganckiej władzy". Jako takie instrumenty wskazuje np. prawo do odwołania posła czy zniesienia ustawy.

"Pokażcie mi choć jedno takie narzędzie obywatelskie, jeden taki instrument gdzie wola ludu, który w jakiejś sytuacji 'ma dość' musi być zrealizowana przez 'wybrańców'" - apeluje Kukiz.

Jego zdaniem roli takiego narzędzia nie spełnia referendum, ponieważ - jak pisze - w Polsce ma ono charakter "opiniotwórczy" i "informacyjny", ponieważ "władza nie musi dostosować się do jego wyniku".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA