fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Kosmiczna skała uderzyła w Księżyc. Zostawiła ogromny krater

AFP
O powierzchnię Księżyca rozbiła się kosmiczna skała. Do zdarzenia doszło w czasie zaćmienia, dlatego zjawisko to można było zaobserwować z powierzchni Ziemi.

Meteoryt uderzył w trakcie ostatniego zaćmienia księżyca, pozwalając naukowcom i amatorom uzyskać chyba najlepszy w historii widok takich skał zderzających się z powierzchnią Księżyca.

W styczniu osoby obserwujący ziemskiego satelitę zauważyły krótki błysk. Sprawą zajęli się naukowców. Ujawnili teraz wczesne wyniki swojej analizy.

Skała uderzyła o powierzchnię Księżyca poruszając się z prędkością 61 tys. kilometrów na godzinę. Zostawiła po sobie krater o średnicy ok. kilkunastu metrów. Skała ważyła około 45 kilogramów i miała mniej niż metr średnicy.

Siła uderzenia porównywalna była do użycia 1,5 tony trotylu. Odłamki skały osiągnęły temperaturę około 5400 stopni Celsjusza, podobna do panującej na powierzchni Słońca. Całe zdarzenie trwało 0,28 s.

Księżyc nie posiada atmosfery chroniącej go przed takimi uderzeniami, co oznacza, że nawet małe skały mogą się przedostać i uderzyć w jego powierzchnię.

Źródło: Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA