fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Korea Północna wznowi testy jądrowe. Obwinia USA

AFP
Korea Północna uważa, że nie jest dłużej zobowiązana do powstrzymania się od prób jądrowych i rakietowych. Pjongjang obwinia za to "brutalne i nieludzkie" sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un do końca 2019 roku chciał zakończyć ze Stanami Zjednoczonymi rozmowy na temat denuklearyzacji.

W odpowiedzi doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien przekazał, że Stany Zjednoczone liczą na dotrzymanie przez Kima zobowiązań, których podjął się podczas rozmów z prezydentem Donaldem Trumpem.

Ju Yong Chol, przedstawiciel Korei Północnej przy ONZ, powiedział, że jego kraj przez ostatnie dwa lata powstrzymywał się od prób jądrowych i testów pocisków międzykontynentalnych, aby zbudować zaufanie Stanów Zjednoczonych.

- USA odpowiedziały przeprowadzając dziesiątki ćwiczeń wojskowych wspólnie z Koreą Południową i nakładając sankcję - dodał.

Zapowiedział, że Korea Północna nie czuje się zobowiązana do przestrzegania ustaleń, skoro Stany Zjednoczone tego nie robią.

Amerykański ambasador przy Konferencji Rozbrojeniowej ONZ Robert Wood wyraził zaniepokojenie w związku z zapowiedziami Pjongjangu. - Waszyngton ma nadzieję, że Korea Północna wróci do negocjacji - powiedział.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA