fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Rosja wprowadziła sankcje przeciwko Ukrainie

Adobe Stock
Kreml wprowadził „specjalne środki ekonomiczne” wobec firm i osób z Ukrainy. Na czarnej liście objętych sankcjami jest 68 firm i 322 osoby fizyczne.

Dziś premier Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie wprowadzające kontr sankcje wobec Ukrainy. To konsekwencja decyzji Władimira Putina z 22 października.

„Wprowadza się specjalne ekonomiczne działania w stosunku do osób fizycznych i prawnych z Ukrainy, w tym blokowanie (zamrażanie) bezgotówkowych środków pieniężnych, nieudokumentowanych papierów wartościowych i majątku na terenie Rosji. Wprowadza się też zakaz transferu środków (wyprowadzania kapitału) za granice Rosji. Sankcje będą obowiązywać w stosunku do 322 osób i 68 osób prawnych" - cytuje komunikat rządu agencja Prime.

Kto jest na czarnej liście? M.in. sędziowie Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, delegaci do parlamentu, najwięksi ukraińscy biznesmeni, urzędnicy administracji prezydenta Petro Poroszenko; ministrowie: obrony, spraw wewnętrznych, prokurator generalny, szef służby bezpieczeństwa.

Wśród firm wiele z branży górniczej i wydobywczej; największy koncern rolno-spożywczy, zakłady azotowe czy motoryzacyjne. Co znamienne na czarnej liście nie ma najbogatszego Ukraińca - Rinata Achmetowa i jego spółek. Achemtow jest w ojczyźnie oskarżany o współpracę z Rosjanami i sprzedawanie im m.in. węgla z objętego walkami Donbasu.

Kreml podkreśla, że sankcje będą obowiązywać dopóki Ukraina nie zniesie swoich ograniczeń w stosunku do osób i firm z Rosji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA