fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Rosja ocli towary z USA

Bloomberg
Moskwa powiadomiła WTO o możliwym wprowadzeniu ceł zaporowych w wysokości 537,6 mln dol. rocznie na towary z USA. To odpowiedź na zaporowe cła USA na aluminium i stal.

W powiadomieniu wysłanym do Światowej Organizacji Handlu (WTO) Rosjanie informują, że eksport produkcji stalowej z Rosji do USA wynosi 1,512 mld dol. rocznie, a aluminium - 1,646 mld dol. Tym samym wielkość cła, które będą musieli zapłacić rosyjscy eksporterzy od 1 czerwca, kiedy wchodzą cła zaporowe, wyniesie 378,1 mln dol. dla stali i 159,5 mln dol. dla aluminium.

W odpowiedzi Rosja ocli na taką samą kwotę amerykański import.

„Rosyjska Federacja uważa te działania za ochronne”, piszą Rosjanie obiecując przesłać szczegółową informację o tym, co i na ile chcą oclić. Na razie Kreml nie ma listy amerykańskich towarów, którym postawi barierę celną.

W 2017 r. Rosja miała z USA ujemne saldo w handlu zagranicznym, wynoszące 1,9 mld dol. Obroty wyniosły 23,1 mld dol. i urosły w ciągu roku o blisko 16 proc. Import rosyjski z USA zwiększył się o blisko 17 proc. do 12,5 mld dol. Co Rosjanie importują z USA? Przede wszystkim leki i artykuły medyczne.

Udział importu w rynku leków w Rosji w 2017 r. wynosił ponad 70 proc. Na leki z USA przypadało wartościowo 28 proc. rosyjskiego rynku i 8 proc. zamówień publicznych resortu zdrowia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA