fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Znany inwestor: To koniec euro. Przetrwa maksymalnie 5 lat

Fotorzepa, Marta Bogacz
Europejska waluta przetrwa od roku do maksymalnie pięciu lat – uważa Jim Mellon, szef Burnbrae Group, jeden z niewielu inwestorów, którzy poparli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Jim Mellon powiedział agencji Bloomberg, że euro stanie się ofiarą rosnącego sprzeciwu wobec elit, rozpad unii walutowej nastąpi w ciągu najbliższych pięciu lat.

- Brexit będzie marginalny wśród problemów Europy, które stają się coraz bardziej widoczne – uważa Mellon.

Jego zdaniem euro jest w tej chwili w bardzo niekorzystnym położeniu, dlatego daje tej walucie od jednego do pięciu lat.

Coraz więcej populizmu

Mellon zwraca uwagę na wzbierającą falę populizmu na świecie. Przykładem są wyniki referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz zwycięstwo Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych. Teraz referendum konstytucyjne we Włoszech w grudniu br. oraz wybory prezydenckie we Francji w 2017 roku mogą spowodować dalszy rozstrój polityczny w Europie. W tej sytuacji część inwestorów zadaje sobie pytanie o przyszłość strefy euro.

Według szefa Burnbrae Group, w przyszłym roku notowania euro spadną poniżej parytetu z dolarem. Mellon nie inwestuje jednak na razie pod kolejne spadki wspólnej waluty, gdyż widzi szansę krótkoterminowego odbicia. Inwestor obstawia za to zniżki notowań obligacji skarbowych rządów strefy euro, a zwłaszcza Włoch w kontekście wspomnianego referendum, które może obalić tamtejszy rząd i doprowadzić do upadku część włoskich banków.

- Od początku roku byłem sprzedawcą wielkiej liczby obligacji skarbowych wielu krajów, ale moim faworytem były obligacje włoskie. Wszyscy inwestujący na tym głupim rynku obligacji powinni wiedzieć, jakie jest ryzyko. Jeśli kupujesz papiery o zerowej rentowności z długim terminem zapadalności, to bardzo ryzykujesz – analizuje Jim Mellon.

Funt będzie mocniejszy

Mellon, który jako jeden z niewielu brytyjskich inwestorów publicznie poprał brexit dodał, że od początku roku zarobił 25 proc.

Przed referendum przewidział, że w przypadku decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej funt spadnie do 1,32 dol., jednak – jego zdaniem - dziś perspektywy dla brytyjskiej waluty są bardzo dobre.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA