fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Ostra przecena w Chinach przez konflikt z USA

AFP
Zaostrzenie konfliktu amerykańsko-chińskiego przełożyło się w piątek na wyprzedaż na chińskich giełdach. Indeks Shenzen Composite spadł aż o 5,3 proc., Shanghai Composite stracił 3,9 proc., a Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zniżkował o 2,5 proc.

Przecena na innych giełdach azjatyckich była bardziej umiarkowana. Koreański indeks KOSPI stracił tylko 0,5 proc., a tajwański Taiex spadł o 0,9 proc. Piątkowa sesja na niemal wszystkich giełdach w Europie zaczęła się zaś od spadków.

Powodem do niepokoju dla inwestorów stał się narastający konflikt dyplomatyczny pomiędzy USA a Chinami. W piątek władze ChRL nakazały zamknięcie amerykańskiego konsulatu w Chengdu. To retorsja za zamknięcie przez Amerykanów chińskiego konsulatu w Houston (będącego według republikańskiego senatora Marco Rubio „centrum szpiegostwa”). Mike Pompeo, amerykański sekretarz stanu, wygłosił przemówienie, w którym stwierdził, że USA nie będą już tolerować chińskich prób zmiany globalnego porządku.

Czytaj także:  Presja na Apple i Nike, by zerwały więzi z dostawcami wykorzystującym Ujgurów

- Obecnie ryzyko związane z konfliktami USA i Chin wzmacnia negatywne nastawienie inwestorów w Azji, będące pochodną czwartkowych spadków na Wall Street - twierdzi Vishnu Varathan, strateg Mizuho Banku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA