fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Forum Cenotwórczości SEG: Jakim arsenałem dysponuje nadzorca?

Fotorzepa/ Krzysztof Skłodowski
Podczas IX Forum Cenotwórczości SEG poruszono m.in. temat środków nadzorczych stosowanych przez KNF w przypadku naruszania obowiązków informacyjnych i o tym jak należy się zachować w przypadku wszczęcia postepowania. Rzeczpospolita jest patronem medialnym konferencji.

Podczas panelu „Polityka nadzorcza na polskim rynku kapitałowym" dr Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych pytał o narzędzia, jakie ma do dyspozycji regulator.

KNF może nałożyć na spółkę sankcje w postaci np. decyzji o wycofaniu podmiotu z obrotu giełdowego. Oprócz tego, może nałożyć również sankcje finansowe i nie musi ograniczać się jedynie do samej spółki – kara finansowa może być nałożona na członków zarządu czy rady nadzorczej. Mniej dotkliwym i częstszym rozwiązaniem są natomiast zalecenia. KNF może wydać zalecenia w celu zaprzestania naruszania obowiązków informacyjnych przez spółkę.

- Zaleceń nakładanych jest o wiele więcej niż sankcji - kilkadziesiąt rocznie. Żałujemy tylko, że komisja nie udostępnia informacji o nich – mówił Prof. zw. dr hab. Marek Wierzbowski, partner w Kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy.

Natomiast jak spółka dowiaduje się o tym, że jest pod lupą nadzorcy? Wszczęcie postępowania poprzedza zawsze list z właściwego departamentu, a następnie informacja o wszczęciu postępowania wyjaśniającego lub administracyjnego. Wówczas kluczowy jest kontakt spółki z KNF. - Uważam, że trzeba być w kontakcie z regulatorem, żeby wiedzieć co się dzieje. Jak nie pilnujemy własnych spraw to nie liczmy, że ktoś inny zrobi to za nas – tłumaczył Wierzbowski. Problemem jest jednak sama forma kontaktu, bowiem jak mówili prelegenci, regulator preferuje kontakt pisemny. Do pierwszego spotkania, na którym spółka ma okazję słownie wytłumaczyć się z stawianych jej zarzutów dochodzi zazwyczaj dopiero na rozprawie.

Poruszono również temat głośnych spraw dotyczących nakładania kar finansowych i braku przepisów dotyczących kary łącznej. Jednym z ostatnich przypadków jest Murapol, który został posądzony o parkowanie akcji. Polega ono na tym, że strony umawiają się, że jedna z nich nabywa i posiada akcje we własnym imieniu, lecz na zlecenie innego podmiotu. Parkowanie akcji może służyć ukryciu ich prawdziwego właściciela.

W przypadku Murapolu sprawa dotyczyła posiadania akcji Skarbca Holdingu przez Murapol wraz z Venture FIZ, HAS oraz Pruszyński Nieruchomości. Venture FIZ, HAS oraz Pruszyński Nieruchomości posiadały akcje w imieniu własnym, ale na rzecz Murapolu, co było przejawem tzw. parkowania akcji. W związku z tym nałożono na Murapol karę za brak wezwania następczego na akcje Skarbca Holdingu po przekroczeniu progu 33 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. W sumie KNF nałożył na Murapol dwie kary: 9,9 mln zł (maksymalna kara wynosi 10 mln zł) oraz 0,5 mln zł (maksymalna kara wynosi 5 mln zł). Problem stanowi fakt, że regulator może nakładać kilka kar za dane przewinienie. - Niestety orzecznictwo TSUE jak i polskich sądów administracyjnych dopuszcza kilkukrotne karanie za ten sam czyn. Nie ma przepisów tak jak w prawie karnym o karze łącznej – dodał Wierzbowski.

Dwudniowa konferencja „IX Forum Cenotwórczości SEG – Zarządzanie informacją poufną" odbywa się 20 – 21 listopada 2019 r. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Rzeczpospolita jest patronem medialnym konferencji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA